We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Isostatic Industries 32TU24 TU - INCH 2 X 2.1875 X 1.5000
MODEL 32TU24
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 7732863444
$7.24 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
I.D.
2 in
Length
1 1/2
Material
Steel-Backed PTFE Lined
Maximum Pressure
36250 psi
Maximum PV Rating
102000 psi/sq-ft/min
Maximum Velocity
1900 sfpm
O.D.
2-3/16 in
Temperature Rating
-328 to 536 deg F
Type
Round Bore
Isostatic TU Sleeve Bearings
- Standard stock products
- Self-lubricating dry sliding bearing
- A steel-backed composite material comprised of:
- Low carbon steel backing allows for extremely high load capacity - thickness. 50 – 2. 7 mm
- Sintered bronze offers optimal heat dispersion – thickness. 20 -. 35 mm
- PTFE – lead sliding surface creates a low friction coefficient and allows for a wide temperature range – thickness. 02 mm
- Can be used where many liquid lubricants fail; also performs well with lubrication
- Ideal for heavy loads at moderate speeds or light loads at high speeds – max Pv 102, 000, P-Load 36, 250, V-SFM-1, 900
- Effective in temperature range of -328°F to +536°F
- Standard tolerances vary by size. See items for specific tolerances
- REACH, DFARS compliant
Specifications
| Detailed Description | 2 IN I. D. x 2. 1875 IN O. D. x 1. 5000 IN Length, TU, Steel Back, PTFE & Pb Lined Composite, Sleeve Bearing |
|---|---|
| Catalog Number | 32TU24 |
| Interchange # | 32DU24 PAPZ 3224 P10 |
| Unit of Measure | Each |
| Material | Steel-Backed PTFE Lined |
| Material Standard | Steel-Backed PTFE Lined |
| UPC Code | 00846802053543 |
| Nominal Inner Diameter | 2 in |
| Nominal Length | 1 1/2 in |
| Recommended Shaft Size | 1. 9969 to 1. 9987 in |
| Recommended Housing Bore | 2. 1871 to 2. 1883 in |
| Overall Length Tolerance | ±. 01 in |
| Load - P Max Value | 36, 250 lb/in² |
| Speed - V Max Value | 1, 900 ft²/min |
| Load at Speed - PV Max Value (P. S. I. / S. F. M. ) | 102, 000 |
SKU: 1382448
Bushings
Fastest delivery yet 2 days. check out is simple. Have used before and will again .
Read moreSKU: 1382583
Bronze bushings
I have purchased both the Symmco and Isostatic brands, Symmco from other vendors and Isostatic from MRO. I believe the MRO/Isostatic ones are as good as any other brand
Read moreHow do I choose the right type of bearing for my application?
Start with the load and how it’s applied. You need to know if you’re dealing with radial loads, axial loads, or a mix of both. Then look at speed, operating environment, and space constraints. For example, ball bearings are great for high speed and lighter loads, while roller bearings handle heavier loads but usually at lower speeds. If there’s contamination, moisture, or heat involved, you may need sealed bearings or specific materials. In most cases, the right choice comes down to matching load type, speed, and environment to the bearing design.
| Brand | Schunk |
| Model | 204066Z |
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 071407MS |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 512P25C3 |
SKU: 1382448
Bushings
Fastest delivery yet 2 days. check out is simple. Have used before and will again .
Read moreSKU: 1382583
Bronze bushings
I have purchased both the Symmco and Isostatic brands, Symmco from other vendors and Isostatic from MRO. I believe the MRO/Isostatic ones are as good as any other brand
Read more