We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Isostatic FM-1418-22 Oilube SAE841 powdered metal bronze flanged bearing, metric. Self-lubricating and maintenance-free with oil-impregnated sintered bronze construction. 14mm I.D. x 18mm O.D. x 22mm length, 22mm flange O.D., 2mm flange thickness. Max PV 50,000, temperature range +10°F to +220°F. Ideal for light to moderate loads in conveyors, machine tools, and automotive applications.
MODEL FM-1418-22
This vendor has a minimum order quantity of 4. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 7732863444
$4.91 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 4
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bearing Material
SAE 841 Powdered Metal/Oil Impregnated Bronze
Bore
14 mm
Flange Diameter
22 mm
Flange Width
2 mm
Maximum Pressure
2000 psi
Maximum PV Rating
50000 psi/sq-ft/min
Maximum Velocity
1200 sfpm
O.D.
18 mm
Temperature Rating
10 to 175 deg F
Type
Round Bore
Width
22 mm
Isostatic Oilube Bearings / Bushings
- Standard stock products
- SAE 841-copper (87-90%), tin (8-9), carbon, other elements
- Powdered metal bronze providing interconnected reservoirs for oil
- Vacuum impregnated with SAE 30 oil during the manufacturing process (approx. 19% by vol. )
- Self-lubricating – when in motion oil rises to the surface for lubrication and restores itself when at rest
- Ideal for heavy loads at moderate speeds or light loads at high speeds – max Pv 50, 000, P-Load 2, 000, V-SFM-1, 200
- Effective in temperature range of +10°F to + 175°F with standard oil
- Available in oils for other temperature ranges on a made-to-order basis
- Standard tolerances vary by size. See items for specific tolerances
- RoHS, REACH, DFARS compliant
Specifications
| Detailed Description | 14 MM I. D. x 18 MM O. D. x 22 MM Length x 22 MM Flange O. D. x 2 MM Flange Thick, SAE 841 Powdered Metal Bronze, Flange Bearing, Metric |
|---|---|
| Catalog Number | FM-1418-22 |
| Interchange # | 14-18x22-22X2 |
| Unit of Measure | Each |
| Material | Powdered Metal / Oil Impregnated Bronze |
| Material Standard | SAE 841 |
| Avg Unit Weight | 0. 0358 lb |
| UPC Code | 00846802065621 |
| Nominal Inner Diameter | 14 mm |
| Nominal Outer Diameter | 18 mm |
| Nominal Length | 22 mm |
| Flange Nominal Outer Diameter | 22 mm |
| Flange Nominal Thickness | 2 mm |
| Inner Diameter Tolerance | +. 005 to +. 03 mm |
| Outside Diameter Tolerance | +. 035 to +. 06 mm |
| Overall Length Tolerance | ±. 12 mm |
| Flange Diameter Tolerance | ±. 12 mm |
| Flange Thickness Tolerance | ±. 07 mm |
| Load - P Max Value | 2, 000 lb/in² |
| Speed - V Max Value | 1, 200 ft²/min |
| Load at Speed - PV Max Value (P. S. I. / S. F. M. ) | 50, 000 |
SKU: 1384022
Sleeve bearings ep141620
Fair price and fast free shipping! Most other sites charge more for the shipping than the cost of the items. Will use this company for future bearing purchases.
Read moreSKU: 1384587
Best ever!
Your pricing on sleeve bearings and the shipping is outstanding. Thank you so much. I can even afford to keep an assortment on hand.
Read moreHow do I choose the right type of bearing for my application?
Start with the load and how it’s applied. You need to know if you’re dealing with radial loads, axial loads, or a mix of both. Then look at speed, operating environment, and space constraints. For example, ball bearings are great for high speed and lighter loads, while roller bearings handle heavier loads but usually at lower speeds. If there’s contamination, moisture, or heat involved, you may need sealed bearings or specific materials. In most cases, the right choice comes down to matching load type, speed, and environment to the bearing design.
SKU: 1384022
Sleeve bearings ep141620
Fair price and fast free shipping! Most other sites charge more for the shipping than the cost of the items. Will use this company for future bearing purchases.
Read moreSKU: 1384587
Best ever!
Your pricing on sleeve bearings and the shipping is outstanding. Thank you so much. I can even afford to keep an assortment on hand.
Read more