We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EJMM2334T is a 20 HP, 1765 RPM, 3-phase, 60 Hz close-coupled pump motor with a 256JM NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for demanding pump applications, it features a JM pump shaft and face for direct mounting to pump assemblies. This motor operates on common three-phase voltages and is built for reliable service in industrial fluid handling systems.
MODEL EJMM2334T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$4,153.89 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
256JM
Frame Material
Iron
HP
20
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
304
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
25.36 in
Phase
3
Power Factor
83
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.250IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 20 |
|---|---|
| RPM | 1765 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 09P014Y583G1 |
| Frame | 256JM |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 0952M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | T |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0952M |
| Elec. Spec | 09WGY583 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Mech. Spec | 09P14 |
| Layout | 09LYP014 |
| Frame | 256JM |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 9#12 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EJMM2334T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 09P014Y583G1 | BALDOR/OZARK | 10/30/2002 | 52M 4P TEFC HOR 256JM SE |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EJMM2334T |
| SPEC. | 09P014Y583G1 |
| HP | 20 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 48/24 |
| RPM | 1765 |
| FRAME | 256JM |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 93 |
| PF | 84 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 51 |
| DE | 6309 |
| ODE | 6208 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 59 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 9. 41 Amps |
| Break-Down Torque | 213 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 426 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 85. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 60°C |
| Locked-Rotor Torque | 121 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 74°C |
| Starting Current | 175 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 46 | 69 | 80 | 84 | 86 | 87 | 85 |
| Efficiency | 89 | 92. 8 | 93. 1 | 93 | 92. 2 | 91. 1 | 92. 5 |
| Speed (RPM) | 1791 | 1783 | 1770 | 1766 | 1756 | 1745 | 1760 |
| Line Amperes | 10. 7 | 14 | 19. 1 | 23. 7 | 29. 1 | 35. 4 | 26. 94 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA094136 | SA 09P014Y583G1 | 1 EA |
| RA086684 | RA 09P014Y583G1 | 1 EA |
| S/P107-000-005 | SUPER-E PROC'S(254/6 FR. ) ZK PLANT - POL | 1 EA |
| HW1002A63 | WASHER, 5/8 HI-COLLAR SPRLCKWASHER | 1 EA |
| 09CB3002SP | CB W/1. 38 LEAD HOLE FOR 37, 39, 307 & 30 | 1 EA |
| 09GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, 1/16 THICK LEXIDE | 1 EA |
| 10XN2520K12 | 1/4-20 X. 75 GRD 5 | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| WD1000B17 | KPA-8C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 09EP1100A14SP | ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| HW5100A08 | W3118-035 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 10XN2520K28 | 1/4-20 X 1. 75' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| 09EP1300A13 | ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW4600B67 | FORSHEDA #V45A FACE SEAL | 1 EA |
| 10XN2520K36 | 1/4-20 X 2. 25' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| HA3113A02 | THRUBOLT 3/8-16 X 16. 750 | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| 09FH4000SP | FAN COVER, STAMPED | 1 EA |
| HA2081A05 | SPACER TUBE, 309 FAN HSG, 2. 00 LONG | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 4 EA |
| 09CB3501SP | CONDUIT BOX LID FOR 09CB3001 & 09CB3002 | 1 EA |
| 09GS1013SP | 09 GS FOR 09CB3501 LID - LEXIDE | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| HW2501E22 | KEY, 1/4 SQ X 2. 500 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| HW4500A05 | 1669B ALEM/UNIV860 GR FTG X | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 08 LB |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 2 EA |
| 09FN3001D01SP | EXTERNAL FAN, PLASTIC | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 05 GA |
| LC0005E02 | SPL CONN. DIA. /WARN. LABEL(LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 4 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 40PA1005 | PACKAGING GROUP, 09 STD | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreBrand
Baldor
Model
EJMM2334T
Brand
Baldor
Model
EJMM3613T
Brand
Baldor
Model
EJMM3116T-G
Brand
Baldor
Model
EJMM3211T-8
Brand
Baldor
Model
EJMM4104T
Brand
WEG
Model
02018EP3E256JM-W22
| Brand | Bell & Gossett |
| Model | 112008 |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | BJ4S162006 |
SKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/