We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson 131533.00 3 HP, 1740 RPM single-phase general purpose motor with NEMA 184T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 115/208-230V at 60 Hz with 1.15 service factor. Rolled steel frame, Class F insulation, ball bearings. Suitable for continuous-duty industrial applications.
MODEL 131533.00
$801.91 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Drive End Bearing Size
6206
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
77
Enclosure
TEFC
Frame
184T
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
KW
2.2
Number of Poles
4
Opp. Drive End Bearing Size
6205
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
RPM
1700 - 1800
Shaft Diameter
1.125
Shaft Length
2.75
Voltage
115/208-230
Regal Beloit Leeson&Reg; 131533.00
UPC: 691720017814 | UNSPSC: 26101100 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, Type CF Continuous Duty, Compressor Motors, Fan & Blower Motors Application, 4-Pole, L NEMA Design Special Features, 3 hp, 115/208 to 230 VAC, 60 Hz Frequency, 1740 rpm Speed, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 180 Frame, 1-1/8 in Dia Shaft, Selective CCW Rotation, 1 Service Factor, Ball Bearing, Rigid Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 16.46 in L Dimensions
Features:
- Durable rolled steel construction
- Meets or exceeds NEMA service factors
- Double shielded ball bearings
- Thermally protected ratings
Specs:
| Type | Type CF Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 16.46 in L |
| Voltage Rating | 115/208 to 230 VAC |
| Mounting Type | Rigid |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1740 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 180 |
| Rotation | Selective CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 3 hp |
| Shaft Size | 1-1/8 in Dia |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | Compressor Motors, Fan & Blower Motors |
| Special Features | 4-Pole, L NEMA Design |
| Service Factor | 1 |
Packaging:
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
SKU: 2526411
Lesson electric motors
Good company had product in stock. Fast easy to order. Very fast shipping and was delivered as said.
Read moreSKU: 2525884
Leeson 3hp motor
I have not tested the motor yet but on the past I bought another and it was a very good experience , for sure this is going to be the same
Read moreSKU: 2526009
Purchasing/sales
This order was received and processed, shipped according to free freight policy. Great job!
Read moreBrand
Baldor
Model
L3609T
Brand
Baldor
Model
L3705
Brand
Leeson
Model
131855.00
Brand
Baldor
Model
L3609TM
Brand
Baldor
Model
EL3609T
| Brand | Bestorq |
| Model | D265L100 |
| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | OPC-G1-COP |
SKU: 2526411
Lesson electric motors
Good company had product in stock. Fast easy to order. Very fast shipping and was delivered as said.
Read moreSKU: 2525884
Leeson 3hp motor
I have not tested the motor yet but on the past I bought another and it was a very good experience , for sure this is going to be the same
Read moreSKU: 2526009
Purchasing/sales
This order was received and processed, shipped according to free freight policy. Great job!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/