We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson 140685.00 10 HP, 3600 RPM, single-phase general purpose motor with 215T NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 208-230V at 60 Hz. Suitable for a wide range of industrial applications requiring reliable, continuous-duty performance.
MODEL 140685.00
$1,774.75 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
215T
HP
10
Hz
60
Phase
1
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230
Regal Beloit Leeson&Reg; 140685.00
UPC: 691720256992 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 2-Pole Continuous Duty, Application Type: Compressor Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors, Special Features: Capacitor Start Motors, 10 hp, 208 to 230 VAC, 44 to 41.5 A, 60 Hz, 1 ph, 3500 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 215T Frame, 1.38 in Dia x 3.38 in L Shaft, Selective CCW, Service Factor: 1, Ball Bearing, 15 ft-lb, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 19.84 in L x 13.09 in W x 11.67 in H
Features:
- Durable rolled steel construction
- NEMA design B performance
- Meets or exceed NEMA service factors
- Double shielded ball bearings
- Thermally protected ratings
Specs:
| Type | 2-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 19.84 in L x 13.09 in W x 11.67 in H |
| Voltage Rating | 208 to 230 VAC |
| Amperage Rating | 44 to 41.5 A |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 3500 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 215T |
| Rotation | Selective CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 10 hp |
| Phase | 1 ph |
| Torque Rating | 15 ft-lb |
| Shaft Size | 1.38 in Dia x 3.38 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | Compressor Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors |
| Special Features | Capacitor Start Motors |
| Service Factor | 1 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 226547
Lm24802 5 hp electric motor
Excellent Motor , Heavy duty , Reasonably Priced. Fast Delivery . Highly Recommended .
Read moreSKU: 2525292
Happy customer
Always pleased with the motors that I purchase for my customers
Read moreSKU: 2525000
Leeson 1/2hp 56j frame 1ph motor
Great Price, Good brand we have used many times. Price was really good and made it here ok thankfully. Would give 5 Stars but motor was loose in box when it got here and there was a hole almost punched through to the outside form shaft so some extra padding inside would have been cool, But it was free shipping so I can't complain that much. Would and will use again. Great Service!
Read moreBrand
Baldor
Model
L3711T
| Brand | Sqwincher |
| Model | 060101-MB |
| Brand | AMI Bearings |
| Model | BFBL4-12CW |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | A17XFU150 |
SKU: 226547
Lm24802 5 hp electric motor
Excellent Motor , Heavy duty , Reasonably Priced. Fast Delivery . Highly Recommended .
Read moreSKU: 2525292
Happy customer
Always pleased with the motors that I purchase for my customers
Read moreSKU: 2525000
Leeson 1/2hp 56j frame 1ph motor
Great Price, Good brand we have used many times. Price was really good and made it here ok thankfully. Would give 5 Stars but motor was loose in box when it got here and there was a hole almost punched through to the outside form shaft so some extra padding inside would have been cool, But it was free shipping so I can't complain that much. Would and will use again. Great Service!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/