We never sell your data to third parties
Marathon E183A 15 HP, 3600 RPM three-phase pump motor with a 215JMV NEMA frame and drip proof enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. Designed for vertical close-coupled pump applications in industrial and commercial settings.
MODEL E183A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$1,918.45 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
DP
Frame
215JMV
HP
15
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
230/460
Marathon AC Motor, 2-Pole Continuous Duty, Jet Pump (JM/JP) Motors Application, Inverter Ready Special Features, 15 hp, 230/460 VAC, 36.5/18.2 A, 60 Hz Frequency, 3 ph, 3525 rpm Speed, 1 Speed, Drip-Proof Enclosure, 215JMV Frame, 0.88 in Dia x 4.25 in L Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 28.1 ft-lb Torque, Round/C-Face Footless Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 2:1 Constant Torque Speed, 10:1 Variable Torque Speed, 20.44 in L x 13.37 in W x 11.4 in H
Features:
- NEMA JM pump shaft dimensions
- JMV frame includes drip cover for vertical mount without base
- Ball bearings mechanically locked on shaft end
- Standard assembly F1 and reversible to F2 assembly
- Shaft down motor orientation
- Squirrel cage induction run
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 2:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Inverter Ready |
| Application Type | Jet Pump (JM/JP) Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 0.88 in Dia x 4.25 in L |
| Torque Rating | 28.1 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 15 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 215JMV |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Drip-Proof |
| Speed | 3525 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Round/C-Face Footless |
| Amperage Rating | 36.5/18.2 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 20.44 in L x 13.37 in W x 11.4 in H |
| Material | Rolled Steel |
| Type | 2-Pole Continuous Duty |
SKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read moreSKU: 2270586
Awsome service
The motor on my bandsaw went out and after looking around Oklahoma City, I looked on the web and found MROSupply. They had the best price of anyone. I ordered it on Wednesday and it was on my porch on Friday! Awsome Service! James I. McCaslin
Read moreThe above post demonstrates the superiority of DC motors to others such as AC models for your operations. However, it is prudent to work with a motors expert to ensure that the DC motor is the ideal option for your facility.
Read More| Brand | Marathon Electric |
| Model | 184TTTCD6582 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-451012 |
SKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read moreSKU: 2270586
Awsome service
The motor on my bandsaw went out and after looking around Oklahoma City, I looked on the web and found MROSupply. They had the best price of anyone. I ordered it on Wednesday and it was on my porch on Friday! Awsome Service! James I. McCaslin
Read more