We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson 194012.00 25 HP, 3550 RPM three-phase washdown duty motor with 284TC NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 208-230/460V at 60 Hz with 1.15 service factor. Stainless steel frame, Class F insulation, ball bearings. UL and CSA listed.
MODEL 194012.00
$10,029.62 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Drive End Bearing Size
6310
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
91.7
Enclosure
TEFC
Frame
284TC
Frame Material
Stainless Steel
Frequency
60
HP
25
Hz
60
Insulation Class
F
KW
18.7
Number of Poles
2
Opp. Drive End Bearing Size
6212
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Shaft Diameter
1.875
Shaft Length
4.64
Voltage
208-230/460
Regal Beloit Leeson&Reg; 194012.00
UPC: 691720107874 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Washguard Washdown Motor, 2-Pole Squirrel Cage Inverter Rated, Special Features: Washdown Duty Motors, 25 hp, 208 to 230/460 V, 63 to 56.5/28.3 A, 60/50 Hz, 3 ph, 3550 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled, 284TC Frame, 1.875 in Dia x 4.64 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Stainless Steel, 26.97 in L x 17 in H
Features:
- Paint-free exterior
- Stainless steel output shafts
- Repositional drain plugs for all angle mounting
- Double sealed bearings
- Output shaft seal
- Inverter duty IRIS insulation system
- Laser etched full fact nameplate on frame
- All stainless exterior
- Anti-corrosion coating applied to interior components
Specs:
| Type | 2-Pole Squirrel Cage Inverter Rated |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 26.97 in L x 17 in H |
| Voltage Rating | 208 to 230/460 V |
| Amperage Rating | 63 to 56.5/28.3 A |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Frequency Rating | 60/50 Hz |
| Speed | 3550 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 284TC |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 25 hp |
| Phase | 3 ph |
| Shaft Size | 1.875 in Dia x 4.64 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Special Features | Washdown Duty Motors |
| Service Factor | 1.15 |
Packaging:
| Length | 29.97 in |
|---|---|
| Width | 20.2 in |
| Height | 20.0 in |
Certifications/Standards:
BISSC Certified | CSA Certified | UL Recognized
Limited
SKU: 726526
Staff assistance - leeson 1.5hp x 2 boat lift motors
I am just now installing these 2 quality motors. This review is more for the staff at MRO Supply. One of my 2 existing motors died just as my boat was barely high enough to be firmly on the lift at high tide. The replacement was out of stock. Within 24 hours I was helped with the various options, pricing and then a very quick turn around to get my order shipped. Free shipping was FedEx Ground and I had my motors in 3 days from my first order submission. Outstanding and knowledgeable assistance from the the team at MRO. THANK YOU!
Read moreSKU: 2526454
Great supplier
This was the first time I order from MRO Supply They were the best priced and on time I would highly recommend them
Read moreSKU: 2526526
Leeson motor
Just what the dr ordered to get our compressor up and running again. Couldn't of asked to get it much quicker!
Read moreSKU: 2526415
5hp single phase lasson motor
Delivery was fast and easy. This is my 2nd motor from mrosupply. I have installed this motor last weekend and I am very satisfied so for..
Read more| Brand | Bando |
| Model | 250-DS8M-920 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 3/5VK900 |
| Brand | Wiegmann |
| Model | N1C304213 |
SKU: 726526
Staff assistance - leeson 1.5hp x 2 boat lift motors
I am just now installing these 2 quality motors. This review is more for the staff at MRO Supply. One of my 2 existing motors died just as my boat was barely high enough to be firmly on the lift at high tide. The replacement was out of stock. Within 24 hours I was helped with the various options, pricing and then a very quick turn around to get my order shipped. Free shipping was FedEx Ground and I had my motors in 3 days from my first order submission. Outstanding and knowledgeable assistance from the the team at MRO. THANK YOU!
Read moreSKU: 2526454
Great supplier
This was the first time I order from MRO Supply They were the best priced and on time I would highly recommend them
Read moreSKU: 2526526
Leeson motor
Just what the dr ordered to get our compressor up and running again. Couldn't of asked to get it much quicker!
Read moreSKU: 2526415
5hp single phase lasson motor
Delivery was fast and easy. This is my 2nd motor from mrosupply. I have installed this motor last weekend and I am very satisfied so for..
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/