We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Marathon R323B IEC 112M frame 3 HP, 1200 RPM three-phase TEFC metric motor, 230/460V at 60 Hz. Totally Enclosed Fan Cooled enclosure for industrial general-purpose applications.
MODEL R323B
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$1,262.09 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
112M
HP
3
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
230/460
Marathon AC Motor, 6-Pole Continuous-Duty Low Voltage, Series: TerraMAX TCA, General Purpose AC Motors Application, IEC Metric Squirrel Cage Inverter Rated Motors Special Features, 3 hp, 230/460 VAC, 8.8/4.4 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1170 rpm Speed, 1 Speed, IP55 TEFC Enclosure, 112M Frame, 1.102 in Dia x 2.36 in L Extension Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Deep Groove Ball Bearing, B3 Footed/Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 2:1 Constant Torque Speed, 10:1 Variable Torque Speed, 399.034 mm L x 306 mm H Dimensions
Features:
- Industries broadest product offering that is designed for tough environments
- User friendly terminal boxes
- Low operation cost
- Low CO2 emissions and environmental friendly
- Wide voltage/frequency range meeting global requirements
- Performance matched to all leading brands of PWM drives guaranteeing years of trouble free operation
- Direct drop-in replacement
- IEC design "N" with NEMA "B" torques
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 2:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | IEC Metric Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1.102 in Dia x 2.36 in L Extension |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 3 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 112M |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP55 TEFC |
| Speed | 1170 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | B3 Footed/Rigid Base |
| Amperage Rating | 8.8/4.4 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 399.034 mm L x 306 mm H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 6-Pole Continuous-Duty Low Voltage |
| Series | TerraMAX® TCA |
SKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read more| Brand | Wiegmann |
| Model | HW-N4X5PB-22 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 10/3VX790 |
SKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read more