We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor CEM3550T is a 1.5 HP, 3500 RPM three-phase Super-E premium efficient motor with a NEMA 143TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This C-face motor features a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B performance for general-purpose applications like pumps, fans, and compressors. It operates on 208-230/460V at 60 Hz.
MODEL CEM3550T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$904.08 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
143TC
Frame Material
Steel
HP
1.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
40
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
13.29 in
Phase
3
Power Factor
85
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Output | 1. 5 |
|---|---|
| RPM | 3500 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 35TT856M760G1 |
| Frame | 143TC |
| Weight | 40. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3520M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | B |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783707 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3520M |
| Elec. Spec | 35WGM760 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 35TT856 |
| Layout | 35LYTT856 |
| Frame | 143TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 8/3/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 1/30/2013 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CEM3550T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35TT856M760G1 | BALDOR/WESTVILLE | 8/10/2010 | 20M 2P TEFC HOR 143TC SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | CEM3550T |
| SPEC. | 35TT856M760G1 |
| HP | 1. 5 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 4-3. 8/1. 9 |
| RPM | 3500 |
| FRAME | 143TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 84 |
| PF | 85 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 2. 22 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 0. 932 Amps |
| Break-Down Torque | 9. 49 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 12. 2 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 3. 61 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 43°C |
| Locked-Rotor Torque | 7. 35 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 50°C |
| Starting Current | 17. 9 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 45 | 67 | 79 | 85 | 89 | 90 | 87 |
| Efficiency | 72. 3 | 82. 2 | 84. 4 | 84. 8 | 84. 3 | 82. 8 | 84. 5 |
| Speed (RPM) | 3575 | 3551 | 3526 | 3498 | 3466 | 3433 | 3479 |
| Line Amperes | 1. 03 | 1. 25 | 1. 55 | 1. 91 | 2. 31 | 2. 79 | 2. 15 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA201300 | SA 35TT856M760G1 | 1 EA |
| RA188601 | RA 35TT856M760G1 | 1 EA |
| 34FN3002B01 | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3009 | 35 CB CASTING W/1. 09 DIA. LEAD HOLE @ 6: | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3100M01 | FREP TEFC 203 BRG W/GRSR (RAISED FH PADS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3300A46 | SPL FACE MTD EP-ENCL-145TC-205 BRG | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| 35FH4005A84SP | IEC FH W/GRSR, NO DIMPLES W/AUTOPHERETIC | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 35CB4521 | 35 LIPPED CB LID (GALV & PHOSPH) | 1 EA |
| 35GS1030 | 35 GS FOR CB LID - LEXIDE | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 10XF0440S02 | 04-40 X 1/8 TYPE F HEX HD STAINLESS STIC | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 017 GA |
| HA3100A15 | THRUBOLT 10-32 X 8. 375 | 4 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| PA1000 | PACKING GROUP 3500 SHORT | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreBrand
Baldor
Model
CEM3550T
Brand
Baldor
Model
CEM3550
Brand
Leeson
Model
121672.00
Brand
WEG
Model
00156ET3E143TC-W22
Brand
Baldor
Model
CEM3583T
Brand
WEG
Model
00156ET3ERS143TC
| Brand | Koyo Bearing |
| Model | 6310 2RSNR |
| Brand | Bestorq |
| Model | BX90 |
| Brand | Fasco |
| Model | D133 |
SKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/