We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor CEM3764T is a 3 HP, 1165 RPM, 3-phase, 60 Hz NEMA Premium Super-E motor with a 213TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This C-face motor features a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B construction for general-purpose applications like pumps, fans, and conveyors. It operates on 208-230/460V and is foot mounted (F1) with the standard conduit box on the left.
MODEL CEM3764T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,055.39 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
213TC
Frame Material
Iron
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
173
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
6
Overall Length
19.2 in
Phase
3
Power Factor
71
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1100 - 1200
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1200
Voltage
230/460
| Output | 3 |
|---|---|
| RPM | 1165 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 07H058X970G1 |
| Frame | 213TC |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 06 |
| Class | STOCK |
| Type | 0735M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783705 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0735M |
| Elec. Spec | 07WGX970 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 07H058 |
| Layout | 07LYH058 |
| Frame | 213TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 06 |
| Created Date | 6/14/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 9#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CEM3764T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 07H058X970G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/30/2010 | 35M 6P TEFC HOR 213TC SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | CEM3764T |
| SPEC. | 07H058X970G1 |
| HP | 3 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 9. 4-9/4. 5 |
| RPM | 1165 |
| FRAME | 213TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 71 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6307 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 13. 6 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 2. 36 Amps |
| Break-Down Torque | 53. 2 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 2. 96 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 26. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 34°C |
| Locked-Rotor Torque | 32. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 41°C |
| Starting Current | 33. 2 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 34 | 53 | 64 | 71 | 74 | 76 | 73 |
| Efficiency | 82. 5 | 88. 1 | 89. 5 | 89. 6 | 89 | 87. 5 | 89. 2 |
| Speed (RPM) | 1192 | 1184 | 1176 | 1167 | 1157 | 1145 | 1161 |
| Line Amperes | 2. 57 | 3. 04 | 3. 69 | 4. 47 | 5. 34 | 6. 35 | 4. 99 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA199562 | SA 07H058X970G1 | 1 EA |
| RA186894 | RA 07H058X970G1 | 1 EA |
| 37FN3002C01 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 1. 155 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HW3201A05 | 3/8-16 EYEBOLT | 1 EA |
| 09CB3002SP | CB W/1. 38 LEAD HOLE FOR 37, 39, 307 & 30 | 1 EA |
| 09GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, 1/16 THICK LEXIDE | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B02 | BRASS CUP WASHER W/GROUND SYMBOL TAB, | 1 EA |
| 37EP1100A41 | FR ENDPLATE MACH FOR GREASER & RELIEF | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP1300A10 | FACE MTD EP, 307BRG, 213-5TC, GRSR, RELIEF & | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 10XN2520A30 | HEX HD CAP SCREW-STD THD-. 25 X 20 THD PE | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 07FH4007SP | IEC FH W/GRSR, NOTCH @ 6: 00 & 3 FAN CVR | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 09CB3501SP | CONDUIT BOX LID FOR 09CB3001 & 09CB3002 | 1 EA |
| 09GS1013SP | 09 GS FOR 09CB3501 LID - LEXIDE | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HA3104A32 | THRUBOLT- 5/16-18 X12. 750 | 4 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 036 GA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 07PA1011 | PKG GRP, 07 CAST IRON PK1181 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Brand
Baldor
Model
CEM3704T
Brand
WEG
Model
00312ET3E213TC-W22
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | CB172112 |
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 012742AW |
| Brand | Nidec |
| Model | 7914P |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/