We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EJMM2534T-5 is a 30 HP, 3530 RPM three-phase electric motor with a 284JM NEMA frame and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. Designed for pump applications, it operates on 575V at 60 Hz with foot mounting (F1). This motor features a 1.15 service factor and is engineered for demanding industrial environments requiring high-speed performance.
MODEL EJMM2534T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$4,373.81 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
OPSB
Frame
284JM
HP
30
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
575
| Enclosure | OPSB |
| Frame | 284JM |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 30.000 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 3600 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 575.0 V @ 60 HZ |
| Agency Approvals |
CSA EEV UR CSA |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 27.000 A @ 575.0 V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 93.6 % |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 27.0 a |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | Inverter Ready |
| KVA Code | G |
| Lifting Lugs | Standard Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | Locked Bearing |
| Motor Lead Exit | Ko Box |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 3 @ 10 AWG |
| Motor Type | 4040M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 2 |
| Overall Length | 24.69 IN |
| Power Factor | 89 |
| Product Family | General Purpose |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Pulley Shaft Indicator | Tapped & Key |
| Rodent Screen | Included |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.375 IN |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | Shaft Slinger |
| Speed | 3530 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
SKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreBrand
Baldor
Model
EJMM2534T
Brand
Baldor
Model
EJMM2534T-5
| Brand | Remke |
| Model | RPG-16213 |
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 013510AW |
| Brand | Phase-A-Matic |
| Model | R-50 |
SKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/