We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EM3313T-G is a 10 HP, 1770 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 215T frame (5.25 inch shaft height) and Open Steel Band (OPSB) enclosure. This Super-E NEMA Premium efficient motor operates on 208-230/460V at 60 Hz, features a 1.15 service factor, and is foot mounted (F1) for applications like pumps, fans, and conveyors.
MODEL EM3313T-G
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,240.08 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
215T
Frame Material
Steel
HP
10
Hz
60
Insulation Class
H
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
148
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
17.45 in
Phase
3
Power Factor
82
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 10 |
|---|---|
| RPM | 1770 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 37J839T853G1 |
| Frame | 215T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3739M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783713 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3739M |
| Elec. Spec | 37WGT853 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37J839 |
| Layout | 37LYJ839 |
| Frame | 215T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 8/26/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | H |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM3313T-G
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37J839T853G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/27/2010 | 39M 4P OPSB HOR 215T SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM3313T-G |
| SPEC. | 37J839T853G1 |
| HP | 10 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 25/12. 5 |
| RPM | 1770 |
| FRAME | 215T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | B |
| CL | H |
| NEMA-NOM-EFF | 91. 7 |
| PF | 82 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6307 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | OPSB |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 29. 7 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 5. 51 Amps |
| Break-Down Torque | 86. 2 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 09 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 46. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 34°C |
| Locked-Rotor Torque | 51. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 42°C |
| Starting Current | 88. 3 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 44 | 66 | 77 | 82 | 84 | 85 | 83 |
| Efficiency | 87. 2 | 91. 7 | 92. 2 | 91. 8 | 91 | 89. 7 | 91. 3 |
| Speed (RPM) | 1793 | 1785 | 1777 | 1769 | 1759 | 1749 | 1763 |
| Line Amperes | 6. 15 | 7. 79 | 9. 93 | 12. 5 | 15. 3 | 18. 5 | 14. 2 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA202077 | SA 37J839T853G1 | 1 EA |
| RA189363 | RA 37J839T853G1 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HA6361A01 | LIFTING LUG FOR 37, 39 & 40 FRAME (AUTOP | 2 EA |
| 37CB3006 | 37 CB CASTING W/1. 38 LEAD HOLE @ 6: 00 | 1 EA |
| 51XW2520A10 | . 25-20 X. 62, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 37EP3200A01SP | FR ENDPLATE, 37L&M, OPEN, MACH, W/GREASE | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| BP5309A01 | AEGIS SH GRD ASSY W/RETAINER RING | 1 EA |
| 37EP3201A80 | PUEP OPEN 307 BRG W/2 GREASERS, LOCK BRG | 1 EA |
| 10XN2520A28 | 1/4-20X 1 3/4 HEX HD | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 37CB4516 | LIPPED LID FOR 37 FRAME NEC KOBX | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB1459 | AEGIS SGR LABEL 'AEGISLBL-100' | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HA3104A35 | THRUBOLT. 31-18 X 13. 687 | 4 EA |
| 37AD2001A01 | BAFFLE PLATE, STAMPED | 2 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 028 GA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM3313T-5G
Brand
Baldor
Model
EM3313T-G
Brand
Baldor
Model
EM3313T
Brand
Baldor
Model
EM3313T-58
Brand
Baldor
Model
EM3313T-8
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 7008HVDUJ84 |
| Brand | Hammond Power Solutions |
| Model | C3F075KDS |
| Brand | Cleveland |
| Model | C76210 |
SKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/