We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell HBL5100B5W is an IEC pin and sleeve receptacle rated 100A at 347/600V AC with 4-Pole 5-Wire Grounding. The white nylon housing provides IP67 watertight protection for industrial environments. This heavy-duty device is suitable for high-power applications requiring a reliable, weather-resistant connection.
MODEL HBL5100B5W
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$836.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
100 A
Application
High Ampacity Watertight Connections
Connectivity
Pressure Terminal Screws
Current / amperage rating
100 A
Current rating
100 A
Dielectric strength
Withstands 3000V Minimum in
Display size
Standard Sized Product
Environmental conditions
Watertight
Insulation
Insulated Body
Item type
Single Flanged
Material
Thermoplastic
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Nema Rating
Non-NEMA
Number of poles
4-Pole
Number of wires
5-Wire
OEM brand name
Hubbell wiring device-kellems
Phase
Three phase
Series
HBL Heavy Duty
Style
Standard Service
Temperature rating
-40 C w/o impact
Voltage
3 Phase Y 347/600 VAC
Voltage rating description
3 Phase Y 347/600 VAC
Wattage
60000
Wire size
#3 AWG to #1/0 AWG
Heavy Duty Products, IEC Pin and Sleeve Devices, Industrial Grade, Male, Flanged Inlet, 100A 3-Phase Wye 347/600V AC, 4-Pole 5-Wire Grounding, Terminal Screws, Black, Watertight
- Solid one-piece pins for reliable electrical contact
- Gasketed sealing ring provides watertight seal
- Raised collar surrounds each phase pin
Watertight
Product Details
General
| Application | High Ampacity Watertight Connections |
| Color | Black |
| Environmental Conditions | Watertight |
| Insulation | Insulated Body |
| Item Type | Single Flanged |
| Material | Thermoplastic |
| Material - Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Number Of Poles | 4-Pole |
| OEM Brand Name | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Performance |
|
| Series | HBL Heavy Duty |
| Style | Standard Service |
| Temperature Rating | Maximum Continuous: 75° C; Minimum Continuous: -40° C w/o impact |
| Type | Watertight Inlet |
| UPC | 783585405018 |
Dimensions
| Display Size | Standard Sized Product |
Electrical Ratings
| Amperage Rating | 100 A |
| Connectivity | Pressure Terminal Screws |
| Current / Amperage Rating | 100 A |
| Current Rating | 100 A |
| Dielectric Strength | Withstands 3000V Minimum in |
| Phase | Three Phase |
| Voltage Rating | 3 Phase Y 347/600 VAC |
| Voltage Rating Description | 3 Phase Y 347/600 VAC |
| Wattage | 60000 |
Conductor Related
| Number Of Wires | 5-Wire |
| Wire Size | #3 AWG to #1/0 AWG |
Certifications and Compliance
| Industry Standard(s) |
|
| Nema Rating | Non-NEMA |
Logistics
| Carton Quantity | 10 |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL5100C9W
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL4100C7W
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL4100P12W
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL4100P5W
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBLS5100R5W
| Brand | Bestorq |
| Model | 2/C105 |
| Brand | Browning |
| Model | ADAPTER RING 28-29 CBN |
| Brand | PIP |
| Model | 50-N110G/L |
| Brand | SpillTech |
| Model | SPKU-65-HV |
| Brand | Bestorq |
| Model | 4L730 |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/