Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Orbit GMB-1-MC-OW 1-G GANGABLE OLD-WRK MC BOX 2-3/4 DEEP
MODEL GMB-1-MC-OW
This product has a minimum order quantity of (50 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 213 745 8884
$5.01 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(50 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
| Category | SWITCH BOX |
|---|---|
| Page | A32 |
| Barcode | 8-35243-01387-2 |
| Description: | |
| Intermediate Depth Gangable Switch Box, With BX/MC Cable Clamps & Old Work Grips | |
| Features: | |
| - Removable side cover for multigang applications - MC Clamp for Metal Clad Cables - Locking grips clamp onto finished wall for old work installations - With Pre-assembled 7" Solid Cu. #12AWG Pigtail and 10-32 Ground Screw | |
| Dimensions: | |
| Width | 2" |
| Height | 3" |
| Depth | 2 - 3/4" |
| Cu In | 14.0 |
| Line Drawings | |
| Specifications: | |
| Material | 16 GA Sheet Steel |
| Color | Galvanized |
| Clamp Type | BX/MC |
| No. of Gangs | 1 |
| KO Sides | (4) - 1/2" |
| KO Ends | (2) - 1/2", (4) - Loom |
| KO Bottom | (1) - 1/2" |
| Packaging Info: | |
| Std Pkg | 50 |
| 34.5 lbs | |
Cleveland C40844 3/64 L405 SE HS EM
| Brand | Cleveland |
| Model | C40844 |
$20.27
Each
Free shipping
$373.45
Each
Free Shipping orders over $100
$80.20
Each
Free shipping
WIEGMANN HW-FGHP-200-275 HOLE PLUG 21/2 IN. NON-METALLIC
| Brand | Wiegmann |
| Model | HW-FGHP-200-275 |
$21.54
Each
Reviews