Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear K2XG10-48V-06 B-Track linear actuator, 48 Vdc, 1200 lbf force, with connector. Designed for heavy-duty industrial positioning and automation applications requiring reliable linear motion.
MODEL K2XG10-48V-06
$1,408.77 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Protective coatings and O-ring seals throughout.
- Hybrid Acme style nut and screw design, no brake needed.
- Ball detent over load clutch.
- Thermal overload incorporated into the motor.
- Heavy wall construction
- Heat treated gears
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Anti-rotation | No |
| Brake | Integral Holding Brake |
| Material | Copper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic |
| Screw Type | Ball |
| Temperature Max | 150 °F |
| Temperature Min | -20 °F |
| UPC Number | 883680019650 |
| Voltage | 48 Vdc |
| Weight | 12 lb |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [A] | 13.89 in |
| [S] | 6 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Duty Cyle | 50 % |
| Load, Dynamic | 1200 lbf |
| Load, Static, Max | 3000 lbf |
AMI UCFPL205-14W 7/8" Normal Set-Screw Thermoplastic Four-Bolt Flange - Wide, PBT Thermoplastic Housing
| Brand | AMI Bearings |
| Model | UCFPL205-14W |
$57.61
Each
Free shipping
$165.81
Each
Free Shipping orders over $100
500-1225/64 6001359 Oxide 135° Extra Length Aircraft Extension Drill 25/64 inch
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | 6001359 |
$44.23
Each
Free shipping
$111.67
Each
Free Shipping orders over $100
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100
$260.60
Each
Free Shipping orders over $100
$99.68
Each
Free shipping
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100
Reviews