We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG catalog number 00526EP3QCT254VF1-W2 is a 5/1.25 HP, 1200/600 RPM, two-speed, three-phase TEFC motor designed for cooling tower applications. It features a 460V, 60Hz power supply, a 254T NEMA frame, and a cast iron construction for severe duty environments. This motor is engineered for reliable operation in demanding cooling tower systems, offering robust performance with a TEFC (Totally Enclosed Fan Cooled) enclosure for protection against dust and moisture.
MODEL 00526EP3QCT254VF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,187.66 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
254T
HP
5/1.25
Hz
60
Phase
3
RPM
600/1200
Voltage
460
Specifications
| HP | 5/1.25 HP |
|---|---|
| kW | 3.7/0.92 kW |
| RPM | 1200/600 RPM |
| NEMA Frame | 254 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 7.06 |
| Fl Efficiency | 86.5% |
| 'C Dimension | 23.213 in |
| Voltage | 460V |
| 104 lbs |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more| Brand | Nord Gear |
| Model | 180LP/4 CUS BRE250 HL TW IG12P ICP 202921021-100 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 2701-03-03-SS |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more