We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 00536EP3E184JM-W22 is a 5 HP, 3600 RPM, three-phase, high efficiency EPAct motor with a 184JM close-coupled pump frame. This W22 Premium TEFC motor features a cast iron construction, 208-230/460V dual voltage rating, and a 1.15 service factor. It is designed for direct face mounting to pumps with a JM flange, offering a robust solution for demanding industrial applications requiring reliable performance and energy efficiency.
MODEL 00536EP3E184JM-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$995.51 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
182/4JM
HP
5
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 5 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 7. 42 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 182/4JM |
| RPM | 3490 |
| Full Load Amps | 13. 0-11. 8/5. 90 A |
| Efficiency (100%) | 87. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 89 |
| Insulation | F |
| Noise | 69 dB(A) |
| No load current | 4. 20/2. 10 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 3 |
| Output HP | 5 HP |
|---|---|
| Frame | 182/4JM |
| Full Load Amps | 13. 0-11. 8/5. 90 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreBrand
Baldor
Model
EJMM3613T
SKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more