We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 01536ET3H254JM-W22 NEMA Premium TEFC three-phase motor, 15 HP, 3530 RPM, 575V, 254JM close-coupled pump frame. Cast iron W22 construction with Class F insulation, 1.15 service factor, and IP55 protection. Suitable for demanding industrial pump systems requiring reliable, high-efficiency operation.
MODEL 01536ET3H254JM-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,985.73 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
254JM
HP
15
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
575
Specifications
| Output | 15 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 22. 0 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 254JM |
| RPM | 3530 |
| Full Load Amps | 13. 8 A |
| Efficiency (100%) | 91. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 88 |
| Insulation | F |
| Noise | 72 dB(A) |
| No load current | 4. 80 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 7 |
| Output HP | 15 HP |
|---|---|
| Frame | 254JM |
| Full Load Amps | 13. 8 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more| Brand | MRO Supply |
| Model | 6504-16-16 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 2501-06-02-FG |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0330.16 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 14MGT-1120-68 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 6505-04-06-SS |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0123.0A03X15 |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more