We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 00236ES1BJPR56C is a 2 horsepower, 3600 RPM, single-phase TEFC (Totally Enclosed Fan Cooled) motor designed for jet pump applications. It features a 115/208-230V dual voltage rating, a 56C NEMA C-face mounting frame, and a 1.15 service factor. This rolled steel frame motor is built for general purpose use with ball bearings and Class F insulation, suitable for direct coupling to pump assemblies.
MODEL 00236ES1BJPR56C
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$280.56 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
F56H
HP
2
Hz
60
Phase
1
RPM
3400 - 3600
Voltage
115/208-230
Specifications
| Output | 2 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 2. 99 lb. ft |
| Voltage | 115/208-230 V |
| Frame | F56H |
| RPM | 3470 |
| Full Load Amps | 20. 0/10. 6-10. 0 A |
| Efficiency (100%) | 74. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 87 |
| Insulation | B |
| Noise | --- |
| No load current | 9. 00/4. 50 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 0 |
| Output HP | 2 HP |
|---|---|
| Frame | F56H |
| Full Load Amps | 20. 0/10. 6-10. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | 40BS-O150 |
| Brand | Timken |
| Model | E-P2B-TRB-3 7/16-ECO |
| Brand | SEW Eurodrive |
| Model | SA67 DRN90S4/BE2 30.7570663301.0003.18 |