We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor CEWDM3611T is a 3 HP, 1760 RPM three-phase electric motor with a NEMA 182TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This motor features a 1.15 service factor, Class F insulation, and operates on 208-230/460V at 60 Hz. It is designed for general-purpose applications such as pumps, fans, and conveyors, and is configured with F1 foot mounting and a standard left-side conduit box.
MODEL CEWDM3611T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,910.22 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
182TC
Frame Material
Steel
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
78
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
16.54 in
Phase
3
Power Factor
75
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 3 |
|---|---|
| RPM | 1760 |
| Pallet Quantity | 20 |
| Specification Number | 36K190S266G1 |
| Frame | 182TC |
| Multiplier | WD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3631M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | A |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783710 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3631M |
| Elec. Spec | 36WGS266 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36K190 |
| Layout | 36LYK190 |
| Frame | 182TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 6/29/2011 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 9#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CEWDM3611T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36K190S266G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/30/2011 | 31M 4P TEFC HOR 182TC SP. #9 (HOSE DOWN | |
| 36K190Y434G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/20/2002 | 28M 4P TEFC HOR 182TC SP. #9 (HOSE DOWN | |
| 36F317Y434E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 5/29/2001 | 28M 4P TEFC HOR 182TC S. P. #9 (HOSE DOWN |
| Nameplate No. | NP1669L |
|---|---|
| CAT. NO. | CEWDM3611T |
| SPEC. | 36K190S266G1 |
| HP | 3 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 9-8. 4/4. 2 |
| RPM | 1760 |
| FRAME | 182TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | B |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 75 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 9 |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 8. 88 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 2. 33 Amps |
| Break-Down Torque | 33. 6 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 4. 01 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 19. 3 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 40°C |
| Locked-Rotor Torque | 22. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 48°C |
| Starting Current | 32 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 34 | 54 | 68 | 75 | 79 | 82 | 77 |
| Efficiency | 80. 9 | 87. 8 | 89. 5 | 89. 6 | 88. 9 | 88 | 89. 2 |
| Speed (RPM) | 1791 | 1781. 8 | 1771. 6 | 1761. 8 | 1749. 6 | 1737. 2 | 1754 |
| Line Amperes | 2. 5 | 2. 89 | 3. 43 | 4. 15 | 4. 95 | 5. 81 | 4. 63 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA226292 | SA 36K190S266G1 | 1 EA |
| RA213390 | RA 36K190S266G1 | 1 EA |
| 36FN3000C01SP | EXFN, PLASTIC, 5. 25 OD, . 912 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| 36CB3005A03W | 36 CB. 75 NPT @ 6 W/WHITE EPOXY | 1 EA |
| 35GS1022A03SP | GASKET BOX. 125 THK WHITE NEOPRENE | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 36EP3104A03MW | FREP MACH (RAISED FH PADS) WHITE EPOXY | 1 EA |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP3301A27MW | PU ENDPLATE, MACH W/WHITE EPOXY | 1 EA |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| HW4600B50SP | SEAL 1. 156 X 1. 874 X 0. 250 SINGLE LIP DB | 1 EA |
| 10XN2520S26 | 1/4-20X 1 5/8 HEX HD SS | 4 EA |
| 36FH4010A08 | IEC FH NO GREASER - W/AUTOPHERETIC PRIME | 1 EA |
| 11XW1032S06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 3 EA |
| 36CB4518 | 36 LIPPED CB LID AUTOPHORETIC | 1 EA |
| 37GS3010SP | 1/16'WHITE LID GASKET | 1 EA |
| 59XW0832S07 | TAPTITE II, HEX WSHR UNSLTD SER, 410 S. S., | 4 EA |
| HA1005A03SP | SLINGER, OD 1. 750, ID. 938, 205 BRG | 1 EA |
| HW4600B36SP | V-RING SLINGER 1. 188 X 1. 690 X 0. 240 | 1 EA |
| HW2502E16 | #303 SS, SQ KEY 1/4 X 1. 750 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 001 QT |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1164 | LABEL, WARNING AND DRAIN | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1025Z20 | ACTIVATOR WILKOFAST 060. 32 | 0. 01 GA |
| MG1025W11 | PAINT- 781-101 WILKOFAST WHITE EPOXY | 0. 022 GA |
| HA3101S25 | THRUBOLT- 1/4-20 X 11. 00 X | 4 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA |
| NP1669L | SS WD SUPER-E UL CSA-EEV PREM REV MTG | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Brand
Baldor
Model
CEWDM3611T
Brand
Baldor
Model
CEWDM3611T-5
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | 13RBN-G100RJT |
| Brand | Turck |
| Model | BI10-M30-AN6X-H1141 |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | 6204-2RSH/GJN |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/