We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor CEWDM23933T-5 is a 15 HP, 1765 RPM, 3-phase washdown duty electric motor with a NEMA 254TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for demanding food, beverage, and pharmaceutical applications, it features a 575V winding for 60 Hz operation, a 1.15 service factor, and a corrosion-resistant, paint-free white finish suitable for high-pressure washdown environments. This motor is part of Baldor's washdown product family, built for reliability in sanitary processing.
MODEL CEWDM23933T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$6,120.88 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
254TC
Frame Material
Steel
HP
15
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
258
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
23.56 in
Phase
3
Power Factor
84
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
575
| Output | 15 |
|---|---|
| RPM | 1765 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 39R098X419G1 |
| Frame | 254TC |
| Weight | 255. 000 LB |
| Multiplier | WD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Voltage | 575 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3942M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Revision | V |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 786850 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3942M |
| Elec. Spec | 39WGX419 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Mech. Spec | 39R098 |
| Layout | 39LYR098 |
| Frame | 254TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/20/2013 |
| Leads | 3#12 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CEWDM23933T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 39R098X419G1 | BALDOR/OZARK | 6/16/2008 | 42M 4P TEFC HOR 254TC S. P. #9(HOSE DOWN |
| Nameplate No. | NP1669E |
|---|---|
| CAT. NO. | CEWDM23933T-5 |
| SPEC. | 39R098X419G1 |
| HP | 15 |
| VOLTS | 575 |
| AMP | 14. 5 |
| RPM | 1765 |
| FRAME | 254TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | B |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 92. 4 |
| PF | 84 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6309 |
| ODE | 6208 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 45 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 5. 68 Amps |
| Break-Down Torque | 145 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 895 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 76 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 60°C |
| Locked-Rotor Torque | 89. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 73°C |
| Starting Current | 101 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 51 | 73 | 84 | 89 | 91 | 92 | 90 |
| Efficiency | 87. 4 | 92 | 92. 9 | 92. 8 | 92. 2 | 91. 6 | 92. 4 |
| Speed (RPM) | 1792 | 1784 | 1776 | 1766 | 1759 | 1751 | 1762 |
| Line Amperes | 6. 42 | 8. 48 | 11 | 13. 8 | 16. 8 | 20 | 15. 6 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA124851 | SA 39R098X419G1 | 1 EA |
| RA115250 | RA 39R098X419G1 | 1 EA |
| S/P107-000-005 | SUPER-E PROC'S(254/6 FR. ) ZK PLANT - POL | 1 EA |
| MJ5002A01 | SILICON RUBBER SEALANT, 732CL 10. 3 OZ TU | 0. 025 EA |
| HA6016WP | ADAPTER, CONDUT BOX, W/WHITE EPOXY, PRIM | 1 EA |
| 09GS1006 | GASKET, CONDUIT BOX, NEOP-1/16 THICK-BLA | 1 EA |
| 09CB3002A01P | CB MACH - 1. 25 N. P. T. LEAD HOLE W/EPOXY | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| WD1000B17 | KPA-8C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 39EP1100A08WP | FR ENDPLATE, MACH W/WHITE EPOXY, PRIMED | 1 EA |
| HW5100A08 | W3118-035 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| HW4600B44SP | V-RING SLINGER 1. 500 X 2. 290 X 0. 280 | 1 EA |
| HW2502G25 | #303 SS, SQ KEY 3/8 X 2. 880 | 1 EA |
| HW4600B44SP | V-RING SLINGER 1. 500 X 2. 290 X 0. 280 | 1 EA |
| 39EP1500A04P | PU ENDPLATE, MACH W/EPOXY PRIMER | 1 EA |
| HW4600B53 | SEAL 1. 688 X 2. 275 X 0. 312 SINGLE LIP DB | 1 EA |
| 10XN2520S28 | 1/4-20X 1 3/4 HEX HD SS X | 4 EA |
| HW4600B44SP | V-RING SLINGER 1. 500 X 2. 290 X 0. 280 | 1 EA |
| HA3154S02 | THRUBOLT STUD 3/8-16 X 15. 875 SS | 4 EA |
| XY3816S12 | 3/8-16 HEX FINISHED NUT SS | 8 EA |
| HA2001B08 | SPL SPACER FOR AIR DEFLECTOR. 50 O. D. X | 3 EA |
| 09FH4000A23MWP | FAN COVER, MACH W/WHITE EPOXY | 1 EA |
| 10XN2520S16 | 41/4-20 X 1 HEX HEAD SS | 3 EA |
| 09CB3501P | CONDUIT BOX LID FOR 09CB3001 & 09CB3002 | 1 EA |
| 12GS1002 | GASKET, CONDUIT BOX LID, NEOP | 1 EA |
| 19XT2520S12 | 1/4-20X3/4 HWH NO SLOT TY. 23 18-8 S. S. | 2 EA |
| HW1001S25 | WASHER, 1/4 SPLT LK, STAINLESS STEEL | 2 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 031 QT |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 085 LB |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| 09FN3001D01SP | EXTERNAL FAN, PLASTIC | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1025W01 | PAINT- 781-01 WILKOFAST WHITE EPOXY | 0. 05 GA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1164 | LABEL, WARNING AND DRAIN | 1 EA |
| 07GS1000SP | GASKET, CONDUIT BOX, . 125 THICK BLACK NE | 2 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 4 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| HA5027A01 | HA4066A01 T-DRAIN X2 BAGGED | 1 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1669E | SS WD SUPER-E UL CSA CC REV MTG | 1 EA |
| 40PA1000 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
SKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreBrand
Baldor
Model
CEWDM23933T-5
Brand
Baldor
Model
CEWDM23933T
SKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/