We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Pyramex RSSH3210M Type R - Class 3 Hi-Vis Lime Pullover Sweatshirt with Black Bottom Medium Type R - Class 3 Hi-Vis Lime Pullover Sweatshirt with Black Bottom Medium
MODEL RSSH3210M
Contact supplier for technical support on: 901 861 6100
$44.20 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable: Yes
Pyramex Safety Products Pyramex RSSH3210M
UPC: 811907025498 | UNSPSC: 46181526 | GTIN:
Safety & Security > Personal Protective Equipment (PPE) > Clothing > Work Clothing > Shirts
Pyramex Sweatshirt, Series: RSSH32, Yes Hooded (Yes/No), M, Hi-Viz Lime/Black, Polyester/280 gsm Fleece, 38 to 40 in Chest, Pull Over Closure, 1 Pockets
Features:
- Elastic knit at wrists and waist
- 2 in silver reflective material
- Mesh lined hood with adjustable pull cord
- Birdseye hood lining
- One 2 in China brand silver reflective stripe applied horizontally dividing black material from lime material
- Two 2 in China brand silver reflective stripes run vertically from top of horizontal stripes, over shoulders to top of back side horizontal stripe
- Two 2 in China brand silver reflective stripes around both long sleeves
- Reach through pouch pocket on front of sweatshirt
Specs:
| Hooded (Yes/No) | Yes |
|---|---|
| Number of Pockets | 1 |
| Closure Type | Pull Over |
| Chest Size | 38 to 40 in |
| Size | M |
| Material | Polyester/280 gsm Fleece |
| Color | Hi-Viz Lime/Black |
| Series | RSSH32 |
Packaging:
| Length | 25.0 in |
|---|---|
| Width | 17.0 in |
| Height | 1.5 in |
| Weight | 3.307 lb |
Certifications/Standards:
ANSI/ISEA 107-2015 Type R Class 3
SKU: 2780206
Awesome
Bought these shirts for my husband. He loves them. Lightweight so he stays cool. Will definitely purchase again.
Read moreSKU: 2780231
Affordable
I found these glasses at my local retailer for double the price, definitely a steal. Do order with time, shipping takes longer than one week. Overall happy with my purchase and will be buying from here more often. 😁👍
Read moreSKU: 2780796
Great item for upcoming snowplowing
This Pyramex High Visibility Bomber Jacket will be perfect for the maintenance and winter weather for 3 Apartment buildings. This jacket is a little heavier then the $24 I ordered from Amazon and was about $11 les then this Pyramex from MRO, very satisfied but the order took way longer for delivery as a Amazon Prime Member I get 2 day delivery. THANK YOU MRO SUPPLY
Read more| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBLS560C7WP |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | T16AMP-250PL |
| Brand | Wichita Clutch |
| Model | 20000714 |
| Brand | WorldWide Electric |
| Model | WSSNV1-18-56CB |
| Brand | AMI Bearings |
| Model | UCTPL205-16CEW |
SKU: 2780206
Awesome
Bought these shirts for my husband. He loves them. Lightweight so he stays cool. Will definitely purchase again.
Read moreSKU: 2780231
Affordable
I found these glasses at my local retailer for double the price, definitely a steal. Do order with time, shipping takes longer than one week. Overall happy with my purchase and will be buying from here more often. 😁👍
Read moreSKU: 2780796
Great item for upcoming snowplowing
This Pyramex High Visibility Bomber Jacket will be perfect for the maintenance and winter weather for 3 Apartment buildings. This jacket is a little heavier then the $24 I ordered from Amazon and was about $11 les then this Pyramex from MRO, very satisfied but the order took way longer for delivery as a Amazon Prime Member I get 2 day delivery. THANK YOU MRO SUPPLY
Read more