We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik N3.55X128 NBR (Nitrile Butadiene Rubber) 70 Shore A O-ring for static and dynamic sealing applications. Inner diameter 128mm, cross section 3.55mm. Operating temperature range -40°F to +250°F (-40°C to +121°C). Suitable for hydraulic, pneumatic, and industrial sealing systems.
MODEL N3.55X128
This vendor has a minimum order quantity of 38. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 38
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross section
3.55
Cross Section
3.55 mm
Durometer
70 Shore A
I.D.
128.00
Inside Diameter
128 mm
Material
Nitrile Rubber Color Black Packaging: Weight: 0
Outside Diameter
135.1 mm
Temperature Range
40 to 120 deg F
Weight
0.011074 lb
Dichtomatik Dichtomatik N3.55X128
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 128 mm Inside Dia, 135.1 mm Outside Dia, Cross Section: 3.55 mm, Circular Torus Cross Section, 70 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, Nitrile Rubber, Black, Domestic
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases
Specs:
| Cross Section | 3.55 mm |
|---|---|
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 70 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Domestic |
| Inside Diameter | 128 mm |
| Outside Diameter | 135.1 mm |
| Material | Nitrile Rubber |
| Color | Black |
Packaging:
- Weight: 0.011074 lb
Certifications/Standards:
DNV Approved | FDA Compliant | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreSKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read more| Brand | MRO Supply |
| Model | D209870 |
| Brand | United Abrasives |
| Model | 42022 |
| Brand | United Abrasives |
| Model | 42041 |
SKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreSKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/