We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal CRC-012 one-piece set screw shaft collar with 1/8" bore, steel construction, and yellow zinc dichromate finish. Features a 6-32 x 1/8 set screw for axial positioning. Outside diameter is 3/8" and width is 1/4". Suitable for light-duty shaft positioning in corrosive environments.
MODEL CRC-012
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$2.98 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
1/8"
Construction
1-Piece Solid
Finish
Yellow Zinc Dichromate
Material
Steel
OD
3/8"
Screw Size
6-32 x 1/8
Screw Style
Hex Socket Set
Series
CRC
Type
Corrosion Resistant
Width
1/4"
Yellow Zinc Dichromate Plated Steel Corrosion Resistant Set Screw Collar. Traditional collar design.
Specifications
| Bore Size | 1/8 in |
|---|---|
| OD | 3/8 in |
| Width | 1/4 in |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Yellow Zinc Dichromate |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, Steel, ASTM F912: 6-32 x 1/8 |
| Approximate Weight | 0. 10 oz |
| UPC Code | 044861421123 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Timken Belts |
| Model | R5V2120-3 |
| Brand | Climax Metal |
| Model | C-518-DT |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more