We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal 1C-037-A one-piece clamping shaft collar with 3/8" bore, aluminum construction with plain finish. The split clamping design provides uniform 360° holding force without marring the shaft. Outer diameter 7/8", width 3/8", screw size 6-32 x 3/8. Suitable for light-duty axial positioning in food processing, packaging, and general machinery applications.
MODEL 1C-037-A
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$4.98 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
3/8"
Construction
1-Piece Split
Finish
Plain
Material
Aluminum
OD
7/8"
Screw Size
6-32 x 3/8
Screw Style
Hex Socket Cap
Series
1C Series
Type
Industry Standard
Width
3/8"
Aluminum One-Piece Clamping Collar. Design fully engages the shaft without marring. Greater axial holding power than set screw collars. Effective on hard & soft shafts.
Specifications
| Bore Size | 3/8 in |
|---|---|
| OD | 7/8 in |
| Width | 3/8 in |
| Recessed Screw | No |
| Material | Aluminum, ASTM B211 |
| Finish | Plain |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, 3A Thread, Steel, ASTM A574: 6-32 x 3/8 |
| Approximate Weight | 0. 24 oz |
| UPC Code | 044861295120 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read moreSKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more