We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 4L360 Duraflex GL 4L fractional horsepower V-belt with 36.0" outside length. Cross-section: 1/2" top width x 5/16" depth. Light-duty belt designed for small equipment drives, appliances, and low-horsepower applications.
MODEL 4L360
This product has a minimum order quantity of (50 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
$5.94 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(50 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
cogged
No
depth
5/16"
depth (per rib)
5/16"
Height
0.31
number ribs
1
outside length
36"
section
4L
top width
1/2"
top width (per rib)
1/2"
Width
0.5
Belt, Sheaves & Pulleys > Power Transmission Belts > V-Belts > Fractional Horse Power (FHP) Belts
Bando Duraflex GL V-Belt, Type FHP, 4L Section Size, 1/2 in Top Width, 36 in Outside Length, 0.31 in Thickness, 1 Ribs, 2.8 in Minimum Pulley Dia, -1 to 158 deg F, Rubber
Features:
- High strength polyester tensile cords provide maximum fatigue and stretch resistance
- The cords are positioned, supported and protected by the insulation section for uniform load distribution
- The special rubber compound in the body of the belt is formulated to flex around small sheaves and dissipate heat build-up to extend belt life
- Oil, heat and ozone resistant bias cut, rubber impregnated fabric cover protects inner components for long life
- Meets RMA standards for oil and heat resistance and static conductivity
Specs:
| Section Size | 4L |
|---|---|
| Minimum Pulley Diameter | 2.8 in |
| Number of Ribs | 1 |
| Outside Length | 36 in |
| Top Width | 1/2 in |
| Temperature Range | -1 to 158 deg F |
| Material | Rubber |
| Thickness | 0.31 in |
| Type | Type FHP |
Packaging:
Certifications/Standards:
RMA Standard
Brand
Gates Rubber
Model
4L360
Brand
TB Woods
Model
4L360R
Brand
Browning
Model
1094432
Brand
TB Woods
Model
4L360
Brand
Jason Industrial
Model
4L360
Brand
Dodge
Model
108020
Brand
Timken Belts
Model
4L360R
Brand
MasterDrive
Model
4L360
| Brand | Balax |
| Model | 11642-00C |
| Brand | Bondhus |
| Model | 16238 |
| Brand | Bondhus |
| Model | 16114 |
| Brand | Wiegmann |
| Model | AF0808 |
| Brand | PT Coupling |
| Model | 2400230 |