We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 4-3VX850 Power Ace 4-band 3VX cogged narrow wedge V-belt with 85.0" outside length. Each rib has 3/8" top width and 21/64" depth. The cogged profile reduces bending stress for improved efficiency on small-diameter sheaves. Suitable for high-flex industrial drives requiring compact, high-capacity power transmission.
MODEL 4-3VX850
$127.54 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
cogged
Yes
depth
21/64"
depth (per rib)
21/64"
Height
0.37
number ribs
4
outside length
85"
section
3VX
top width
3/8"
top width (per rib)
3/8"
Width
1.62
Bando Power Ace Combo V-Belt Banded Cog 3VX Section 1.62 in Top Width 85 in Outside Length 0.37 in Thickness 4 Ribs 2.2 in Minimum Pulley Dia Rubber
Features:
- The tie band reinforced with high strength transverse tensile cords is fully oil and heat resistant and permanently welds the individual belts together
- Bando Power Ace cog combos utilize the premium quality of Bando Power Ace cog belts
- Provide belt stability in drives where high shock or pulsating loads cause belts to whip flip over or jump out of the sheave grooves
- Assure equal load distribution
- Ideal for use on vertical shaft drives
- Meets RMA standards for oil and heat resistance and static conductivity
Specs:
| Section Size | 3VX |
|---|---|
| Minimum Pulley Diameter | 2.2 in |
| Number of Ribs | 4 |
| Outside Length | 85 in |
| Top Width | 1.62 in |
| Material | Rubber |
| Thickness | 0.37 in |
| Type | Banded Cog |
Certifications/Standards:
RMA IP-22
Brand
TB Woods
Model
4R3VX850
Brand
Gates Rubber
Model
4/3VX850
Brand
Timken Belts
Model
R3VX850-4
Brand
Jason Industrial
Model
4/3VX850
Brand
Bestorq
Model
4/3VX850
| Brand | U.S.Tsubaki |
| Model | 80B16SS |