We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 4-5VX1000 Power Ace 4-band 5VX cogged narrow wedge V-belt with 100.0" outside length. Each rib has 5/8" top width and 35/64" depth. The cogged profile reduces bending stress for improved flexibility and efficiency on small-diameter sheaves. Suitable for high-capacity industrial drives requiring compact multi-belt design.
MODEL 4-5VX1000
$352.38 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
cogged
Yes
depth
35/64"
depth (per rib)
35/64"
Height
0.64
number ribs
4
outside length
100"
section
5VX
top width
5/8"
top width (per rib)
5/8"
Width
2.76
Bando Power Ace Combo V-Belt Banded Cog 5VX Section 2.76 in Top Width 100 in Outside Length 0.64 in Thickness 4 Ribs 4.4 in Minimum Pulley Dia Rubber
Features:
- The tie band reinforced with high strength transverse tensile cords is fully oil and heat resistant and permanently welds the individual belts together
- Bando Power Ace cog combos utilize the premium quality of Bando Power Ace cog belts
- Provide belt stability in drives where high shock or pulsating loads cause belts to whip flip over or jump out of the sheave grooves
- Assure equal load distribution
- Ideal for use on vertical shaft drives
- Meets RMA standards for oil and heat resistance and static conductivity
Specs:
| Section Size | 5VX |
|---|---|
| Minimum Pulley Diameter | 4.4 in |
| Number of Ribs | 4 |
| Outside Length | 100 in |
| Top Width | 2.76 in |
| Material | Rubber |
| Thickness | 0.64 in |
| Type | Banded Cog |
Certifications/Standards:
RMA IP-22
Brand
Timken Belts
Model
R5VX1000-4
Brand
Gates Rubber
Model
4/5VX1000
Brand
Bestorq
Model
4/5VX1000
Brand
TB Woods
Model
4R5VX1000
Brand
MasterDrive
Model
4/5VX1000
| Brand | Chicago-Latrobe |
| Model | 50747 |
| Brand | Martin Sprocket |
| Model | D100R17H |
| Brand | Bondhus |
| Model | 103 |
| Brand | Starrett |
| Model | W733.1XFLZ-4 |
| Brand | Cleveland |
| Model | C40311 |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0752.1A01X25 |