TL-W20ME2
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Omron Automation TL-W20ME2
MODEL TL-W20ME2
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Case material
Heat-resistant ABS
Mounting
Mounts to a flat surface with two M5 screws
Overall length (mm)
Does not apply, rectangular shape
Sensing Distance
20 mm
Shielded
Unshielded
Supply voltage
12 to 24 VDC
Threaded length (mm)
Unshielded, Square type, DC Three-wires models, Sensing distance 20 mm ±10%, NC, NPN, Pre-wired models.
Sensing head size 40 mm x 23 mm x 53 mm
Type Square type, Unshielded
Power source DC Three-wires models
Sensing distance 20 mm ±10%
Setting distance 0 to 16 mm
Operation mode NC
Type Square type, Unshielded
Sensing distance 20 mm ±10%
Setting distance 0 to 16 mm