We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Isostatic Industries 32TU08 TU - INCH 2 X 2.1875 X .5000
MODEL 32TU08
This vendor has a minimum order quantity of 5. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 7732863444
$4.17 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 5
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
I.D.
2 in
Length
1/2
Material
Steel-Backed PTFE Lined
Maximum Pressure
36250 psi
Maximum PV Rating
102000 psi/sq-ft/min
Maximum Velocity
1900 sfpm
O.D.
2-3/16 in
Temperature Rating
-328 to 536 deg F
Type
Round Bore
Isostatic TU Sleeve Bearings
- Standard stock products
- Self-lubricating dry sliding bearing
- A steel-backed composite material comprised of:
- Low carbon steel backing allows for extremely high load capacity - thickness. 50 – 2. 7 mm
- Sintered bronze offers optimal heat dispersion – thickness. 20 -. 35 mm
- PTFE – lead sliding surface creates a low friction coefficient and allows for a wide temperature range – thickness. 02 mm
- Can be used where many liquid lubricants fail; also performs well with lubrication
- Ideal for heavy loads at moderate speeds or light loads at high speeds – max Pv 102, 000, P-Load 36, 250, V-SFM-1, 900
- Effective in temperature range of -328°F to +536°F
- Standard tolerances vary by size. See items for specific tolerances
- A lead free version is available on a made-to-order basis
- REACH, DFARS compliant
Specifications
| Detailed Description | 2 IN I. D. x 2. 1875 IN O. D. x. 5000 IN Length, TU, Steel Back, PTFE & Pb Lined Composite, Sleeve Bearing |
|---|---|
| Catalog Number | 32TU08 |
| Interchange # | 32DU08 PAPZ 3208 P10 |
| Unit of Measure | Each |
| Material | Steel-Backed PTFE Lined |
| Material Standard | Steel-Backed PTFE Lined |
| Avg Unit Weight | 0. 0837 lb |
| UPC Code | 00846802053529 |
| Nominal Inner Diameter | 2 in |
| Nominal Length | 1/2 in |
| Recommended Shaft Size | 1. 9969 to 1. 9987 in |
| Recommended Housing Bore | 2. 1871 to 2. 1883 in |
| Overall Length Tolerance | ±. 01 in |
| Load - P Max Value | 36, 250 lb/in² |
| Speed - V Max Value | 1, 900 ft²/min |
| Load at Speed - PV Max Value (P. S. I. / S. F. M. ) | 102, 000 |
SKU: 1384817
Owner/manager
We have purchased your Isostatic bronze items for 3-4 years. We install them in machines we manufacture. We have never had any problems with them and our customers also like them. MRO Supply is very competitively priced and that is why we continue to order them from MRO Supply. Great rating for both Isostatic items & MRO Supply.
Read moreSKU: 1382583
Bronze bushings
I have purchased both the Symmco and Isostatic brands, Symmco from other vendors and Isostatic from MRO. I believe the MRO/Isostatic ones are as good as any other brand
Read moreHow do I choose the right type of bearing for my application?
Start with the load and how it’s applied. You need to know if you’re dealing with radial loads, axial loads, or a mix of both. Then look at speed, operating environment, and space constraints. For example, ball bearings are great for high speed and lighter loads, while roller bearings handle heavier loads but usually at lower speeds. If there’s contamination, moisture, or heat involved, you may need sealed bearings or specific materials. In most cases, the right choice comes down to matching load type, speed, and environment to the bearing design.
| Brand | Cleveland |
| Model | C80436 |
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 030230TC |
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 033169TC |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | 5999357 |
| Brand | Siemens Controls |
| Model | 3RV2901-2B |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | 6001895 |
SKU: 1384817
Owner/manager
We have purchased your Isostatic bronze items for 3-4 years. We install them in machines we manufacture. We have never had any problems with them and our customers also like them. MRO Supply is very competitively priced and that is why we continue to order them from MRO Supply. Great rating for both Isostatic items & MRO Supply.
Read moreSKU: 1382583
Bronze bushings
I have purchased both the Symmco and Isostatic brands, Symmco from other vendors and Isostatic from MRO. I believe the MRO/Isostatic ones are as good as any other brand
Read more