We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Isostatic AM-2227-15 Oilube SAE841 powdered metal bronze sleeve bearing, self-lubricating and maintenance-free. 22mm I.D. x 27mm O.D. x 15mm length. Oil-impregnated sintered bronze (90% Cu / 10% Sn) with max PV 50,000 and temperature range +10°F to +220°F. Ideal for light-duty applications in pumps, motors, and conveyors.
MODEL AM-2227-15
This vendor has a minimum order quantity of 6. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 7732863444
$3.38 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 6
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bearing Material
SAE 841 Powdered Metal/Oil Impregnated Bronze
Bore
22 mm
Maximum Pressure
2000 psi
Maximum PV Rating
50000 psi/sq-ft/min
Maximum Velocity
1200 sfpm
O.D.
27 mm
Temperature Rating
10 to 175 deg F
Type
Round Bore
Width
15 mm
Isostatic Oilube Bearings / Bushings
- Standard stock products
- SAE 841-copper (87-90%), tin (8-9), carbon, other elements
- Powdered metal bronze providing interconnected reservoirs for oil
- Vacuum impregnated with SAE 30 oil during the manufacturing process (approx. 19% by vol. )
- Self-lubricating – when in motion oil rises to the surface for lubrication and restores itself when at rest
- Ideal for heavy loads at moderate speeds or light loads at high speeds – max Pv 50, 000, P-Load 2, 000, V-SFM-1, 200
- Effective in temperature range of +10°F to + 175°F with standard oil
- Standard tolerances vary by size. See items for specific tolerances
- RoHS, REACH, DFARS compliant
Specifications
| Detailed Description | 22 MM I. D. x 27 MM O. D. x 15 MM Length, SAE 841 Powdered Metal Bronze, Sleeve Bearing, Metric |
|---|---|
| Catalog Number | AM-2227-15 |
| Interchange # | 22-27x15 |
| Unit of Measure | Each |
| Material | Powdered Metal / Oil Impregnated Bronze |
| Material Standard | SAE 841 |
| 0. 0420 lb | |
| UPC Code | 00846802061807 |
| Nominal Inner Diameter | 22 mm |
| Nominal Outer Diameter | 27 mm |
| Nominal Length | 15 mm |
| Inner Diameter Tolerance | +. 005 to +. 03 mm |
| Outside Diameter Tolerance | +. 035 to +. 06 mm |
| Overall Length Tolerance | ±. 12 mm |
| Load - P Max Value | 2, 000 lb/in² |
| Speed - V Max Value | 1, 200 ft²/min |
| Load at Speed - PV Max Value (P. S. I. / S. F. M. ) | 50, 000 |
SKU: 1384817
Owner/manager
We have purchased your Isostatic bronze items for 3-4 years. We install them in machines we manufacture. We have never had any problems with them and our customers also like them. MRO Supply is very competitively priced and that is why we continue to order them from MRO Supply. Great rating for both Isostatic items & MRO Supply.
Read moreSKU: 1383081
They have it.
Ordered parts early in the day ,three days later they arived. I order all on line safe and easy. . Will continue to buy from them.
Read moreSKU: 1384541
I was leery because of online reviews but was pleasantly surprised.
I received quality parts quickly at a great price and without hassle. I had read some bad reviews so I had suspicions. More good reviews than bad so I gave them a try and was not disappointed. Thanks.
Read moreHow do I choose the right type of bearing for my application?
Start with the load and how it’s applied. You need to know if you’re dealing with radial loads, axial loads, or a mix of both. Then look at speed, operating environment, and space constraints. For example, ball bearings are great for high speed and lighter loads, while roller bearings handle heavier loads but usually at lower speeds. If there’s contamination, moisture, or heat involved, you may need sealed bearings or specific materials. In most cases, the right choice comes down to matching load type, speed, and environment to the bearing design.
| Brand | Gates Rubber |
| Model | T5-690-16 |
| Brand | Maxi-Lift |
| Model | NE09X6 P W |
| Brand | MRO Supply |
| Model | D102250 |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | AA230402 |
SKU: 1384817
Owner/manager
We have purchased your Isostatic bronze items for 3-4 years. We install them in machines we manufacture. We have never had any problems with them and our customers also like them. MRO Supply is very competitively priced and that is why we continue to order them from MRO Supply. Great rating for both Isostatic items & MRO Supply.
Read moreSKU: 1383081
They have it.
Ordered parts early in the day ,three days later they arived. I order all on line safe and easy. . Will continue to buy from them.
Read moreSKU: 1384541
I was leery because of online reviews but was pleasantly surprised.
I received quality parts quickly at a great price and without hassle. I had read some bad reviews so I had suspicions. More good reviews than bad so I gave them a try and was not disappointed. Thanks.
Read more