We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Isostatic Industries WM20TU TU WASHER MM 22 X 38 X 1.5
MODEL WM20TU
This vendor has a minimum order quantity of 7. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 7732863444
$2.71 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 7
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
I.D.
22 mm
Material
Steel-Backed PTFE Lined
Maximum Pressure
36250 psi
Maximum PV Rating
102000 psi/sq-ft/min
Maximum Velocity
1900 sq-ft/min
O.D.
38 mm
Temperature Rating
-328 to 536 deg F
Thickness
1.5 mm
Type
Round Bore
Isostatic TU Thrust Washers
- Standard stock products
- Self-lubricating dry sliding bearing
- A steel-backed composite material comprised of:
- Low carbon steel backing allows for extremely high load capacity - thickness. 50 – 2. 7 mm
- Sintered bronze offers optimal heat dispersion – thickness. 20 -. 35 mm
- PTFE – lead sliding surface creates a low friction coefficient and allows for a wide temperature range – thickness. 02 mm
- Can be used where many liquid lubricants fail; also performs well with lubrication
- Ideal for heavy loads at moderate speeds or light loads at high speeds – max Pv 102, 000, P-Load 36, 250, V-SFM-1, 900
- Effective in temperature range of -328°F to +536°F
- Standard tolerances vary by size. See items for specific tolerances
- A lead free version is available on a made-to-order basis
- REACH, DFARS compliant
Specifications
| Detailed Description | 22 MM I. D. x 38 MM O. D. x 1. 5 MM Length, TU, Steel Back, PTFE & Pb Lined Composite, Thrust Washer Bearing, Metric |
|---|---|
| Catalog Number | WM20TU |
| Interchange # | PAW 22 P10 WC20DU |
| Unit of Measure | Each |
| Material | Steel-Backed PTFE Lined |
| Material Standard | Steel-Backed PTFE Lined |
| Avg Unit Weight | 0. 0179 lb |
| UPC Code | 00846802071462 |
| Nominal Inner Diameter | 22 mm |
| Nominal Outer Diameter | 38 mm |
| Nominal Thrust Washer Thickness | 1. 5 mm |
| Nominal Dowel Hole Diameter | 3 mm |
| Nominal Dowel Hole Pitch Circle Diameter | 30 mm |
| Nominal Housing Recess Depth | 1. 0 mm |
| Inner Diameter Tolerance | +. 25 mm |
| Outside Diameter Tolerance | -. 25 mm |
| Thrust Washer Thickness Tolerance | +. 05 mm |
| Dowel Hole Diameter Tolerance | +. 25 mm |
| Dowel Hole Pitch Circle Diameter Tolerance | -. 24 mm |
| Housing Recess Depth Tolerance | +. 25 mm |
| Load - P Max Value | 36, 250 lb/in² |
| Speed - V Max Value | 1, 900 ft²/min |
| Load at Speed - PV Max Value (P. S. I. / S. F. M. ) | 102, 000 |
SKU: 1383081
They have it.
Ordered parts early in the day ,three days later they arived. I order all on line safe and easy. . Will continue to buy from them.
Read moreSKU: 1384022
Sleeve bearings ep141620
Fair price and fast free shipping! Most other sites charge more for the shipping than the cost of the items. Will use this company for future bearing purchases.
Read moreSKU: 1384587
Best ever!
Your pricing on sleeve bearings and the shipping is outstanding. Thank you so much. I can even afford to keep an assortment on hand.
Read more| Brand | Bando |
| Model | C92 |
| Brand | Bando |
| Model | C74 |
| Brand | Hyde Tools |
| Model | 46847 |
| Brand | Ringfeder |
| Model | 7004-040 |
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 012382AW |
| Brand | FAG Bearing |
| Model | HYD.NUT85 |
| Brand | SpillTech |
| Model | DKP2X3 |
SKU: 1383081
They have it.
Ordered parts early in the day ,three days later they arived. I order all on line safe and easy. . Will continue to buy from them.
Read moreSKU: 1384022
Sleeve bearings ep141620
Fair price and fast free shipping! Most other sites charge more for the shipping than the cost of the items. Will use this company for future bearing purchases.
Read moreSKU: 1384587
Best ever!
Your pricing on sleeve bearings and the shipping is outstanding. Thank you so much. I can even afford to keep an assortment on hand.
Read more