We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Isostatic Industries FM0805.5TU TU FLANGE MM 8 X 10 X 5.5
MODEL FM0805.5TU
This vendor has a minimum order quantity of 7. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 7732863444
$2.47 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 7
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bearing Material
Steel-Backed PTFE Lined
Bore
8 mm
Flange Diameter
15 mm
Flange Width
1 mm
Maximum Pressure
36250 psi
Maximum PV Rating
102000 psi/sq-ft/min
Maximum Velocity
1900 sfpm
O.D.
10 mm
Temperature Rating
-328 to 536 deg F
Type
Round Bore
Width
5.5 mm
Isostatic TU Flange Bearings
- Standard stock products
- Self-lubricating dry sliding bearing
- A steel-backed composite material comprised of:
- Low carbon steel backing allows for extremely high load capacity - thickness. 50 – 2. 7 mm
- Sintered bronze offers optimal heat dispersion – thickness. 20 -. 35 mm
- PTFE – lead sliding surface creates a low friction coefficient and allows for a wide temperature range – thickness. 02 mm
- Can be used where many liquid lubricants fail; also performs well with lubrication
- Ideal for heavy loads at moderate speeds or light loads at high speeds – max Pv 102, 000, P-Load 36, 250, V-SFM-1, 900
- Effective in temperature range of -328°F to +536°F
- Standard tolerances vary by size. See items for specific tolerances
- REACH, DFARS compliant
Specifications
| Detailed Description | 8 MM I. D. x 10 MM O. D. x 5. 5 MM Length, TU, Steel Back, PTFE & Pb Lined Composite, Flange Bearing, Metric |
|---|---|
| Catalog Number | FM0805. 5TU |
| Interchange # | BB0806DU FMB0805. 5DU PAF 08055 P10 |
| Unit of Measure | Each |
| Material | Steel-Backed PTFE Lined |
| Material Standard | Steel-Backed PTFE Lined |
| UPC Code | 00846802071035 |
| Nominal Inner Diameter | 8 mm |
| Nominal Outer Diameter | 10 mm |
| Nominal Length | 6 mm |
| Flange Nominal Outer Diameter | 15 mm |
| Flange Nominal Thickness | 1 mm |
| Recommended Housing Bore | 7. 972 to 7. 9878 mm |
| Recommended Shaft Size | 10. 000 to 10. 015 mm |
| Overall Length Tolerance | ±. 25 mm |
| Flange Diameter Tolerance | ±. 50 mm |
| Flange Thickness Tolerance | . 80 to 1. 00 mm |
| Load - P Max Value | 36, 250 lb/in² |
| Speed - V Max Value | 1, 900 ft²/min |
| Load at Speed - PV Max Value (P. S. I. / S. F. M. ) | 102, 000 |
SKU: 1384541
I was leery because of online reviews but was pleasantly surprised.
I received quality parts quickly at a great price and without hassle. I had read some bad reviews so I had suspicions. More good reviews than bad so I gave them a try and was not disappointed. Thanks.
Read more| Brand | Pfannenberg |
| Model | 21001164000 |
| Brand | Rexnord |
| Model | 753.80.03 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL4560RT |
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | XTCE009B10A |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | NPJ26 |
| Brand | Timken |
| Model | 29502-4235 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 67062138 |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | SDC15-A |
SKU: 1384541
I was leery because of online reviews but was pleasantly surprised.
I received quality parts quickly at a great price and without hassle. I had read some bad reviews so I had suspicions. More good reviews than bad so I gave them a try and was not disappointed. Thanks.
Read more