We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Isostatic Industries M3030TU TU - METRIC 30 X 34 X 30
MODEL M3030TU
This vendor has a minimum order quantity of 8. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 7732863444
$2.43 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 8
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bearing Material
Steel-Backed PTFE Lined
Bore
30 mm
Maximum Pressure
36250 psi
Maximum PV Rating
102000 psi/sq-ft/min
Maximum Velocity
1900 sfpm
O.D.
34 mm
Temperature Rating
-328 to 536 deg F
Type
Round Bore
Width
30 mm
Isostatic TU Sleeve Bearings
- Standard stock products
- Self-lubricating dry sliding bearing
- A steel-backed composite material comprised of:
- Low carbon steel backing allows for extremely high load capacity - thickness. 50 – 2. 7 mm
- Sintered bronze offers optimal heat dispersion – thickness. 20 -. 35 mm
- PTFE – lead sliding surface creates a low friction coefficient and allows for a wide temperature range – thickness. 02 mm
- Can be used where many liquid lubricants fail; also performs well with lubrication
- Ideal for heavy loads at moderate speeds or light loads at high speeds – max Pv 102, 000, P-Load 36, 250, V-SFM-1, 900
- Effective in temperature range of -328°F to +536°F
- Standard tolerances vary by size. See items for specific tolerances
- REACH, DFARS compliant
Specifications
| Detailed Description | 30 MM I. D. x 34 MM O. D. x 30 MM Length, TU, Steel Back, PTFE & Pb Lined Composite, Sleeve Bearing, Metric |
|---|---|
| Catalog Number | M3030TU |
| Interchange # | 3030DU MB3030DU PAP 3030 P10 |
| Unit of Measure | Each |
| Material | Steel-Backed PTFE Lined |
| Material Standard | Steel-Backed PTFE Lined |
| UPC Code | 00846802068592 |
| Nominal Inner Diameter | 30 mm |
| Nominal Outer Diameter | 34 mm |
| Nominal Length | 30 mm |
| Recommended Shaft Size | 29. 959 to 29. 980 mm |
| Recommended Housing Bore | 34. 000 to 34. 025 mm |
| Overall Length Tolerance | ±. 25 mm |
| Load - P Max Value | 36, 250 lb/in² |
| Speed - V Max Value | 1, 900 ft²/min |
| Load at Speed - PV Max Value (P. S. I. / S. F. M. ) | 102, 000 |
SKU: 1384901
Great little bearing
I use these bearings in a device I invented to create smooth movement at pivot points where bolts slide through the bearing. They are very accurate and well made.
Read more| Brand | Bando |
| Model | SPC8500 |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | 15W48 |
| Brand | Ringfeder |
| Model | 4091-140SR |
| Brand | ABB |
| Model | 200C-OE4 |
| Brand | Goulds |
| Model | 2ED52B1FD |
| Brand | Timken |
| Model | 29602-6546 |
SKU: 1384901
Great little bearing
I use these bearings in a device I invented to create smooth movement at pivot points where bolts slide through the bearing. They are very accurate and well made.
Read more