We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Isostatic Industries AA-1212-6 P/M SLEEVE 1.001 X 1.252 X 3/4
MODEL AA-1212-6
This vendor has a minimum order quantity of 9. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 7732863444
$2.14 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 9
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
I.D.
1 in
Length
3/4
Material
Powdered Metal / Oil Impregnated Bronze
Maximum Pressure
2000 psi
Maximum PV Rating
50000 psi/sq-ft/min
Maximum Velocity
1200 sfpm
O.D.
1 1/4 in
Temperature Rating
10 to 175 deg F
Type
Round Bore
Isostatic Oilube Bearings / Bushings
- Standard stock products
- SAE 841-copper (87-90%), tin (8-9), carbon, other elements
- Powdered metal bronze providing interconnected reservoirs for oil
- Vacuum impregnated with SAE 30 oil during the manufacturing process (approx. 19% by vol. )
- Self-lubricating – when in motion oil rises to the surface for lubrication and restores itself when at rest
- Ideal for heavy loads at moderate speeds or light loads at high speeds – max Pv 50, 000, P-Load 2, 000, V-SFM-1, 200
- Effective in temperature range of +10°F to + 175°F with standard oil
- Available in oils for other temperature ranges on a made-to-order basis
- Standard tolerances vary by size. See items for specific tolerances
- RoHS, REACH, DFARS compliant
Specifications
| Detailed Description | 1. 001 IN I. D. X 1. 252 IN O. D. X 3/4 IN Length, SAE 841 Powdered Metal Bronze, Sleeve Bearing |
|---|---|
| Catalog Number | AA-1212-6 |
| Interchange # | AA121206 AA1212-6 |
| Unit of Measure | Each |
| Material | Powdered Metal / Oil Impregnated Bronze |
| Material Standard | SAE 841 |
| Avg Unit Weight | 0. 0792 lb |
| UPC Code | 00846802005061 |
| Nominal Inner Diameter | 1 in |
| Nominal Outer Diameter | 1 1/4 in |
| Nominal Length | 3/4 in |
| Inner Diameter Tolerance | +. 000 -. 001 in |
| Outside Diameter Tolerance | +. 000 -. 001 in |
| Overall Length Tolerance | ±. 005 in |
| Load - P Max Value | 2, 000 lb/in² |
| Speed - V Max Value | 1, 200 ft²/min |
| Load at Speed - PV Max Value (P. S. I. / S. F. M. ) | 50, 000 |
| Brand | Dongan |
| Model | 50-1000-058 |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | SMKEZPAN1X4 |
| Brand | LS Electric |
| Model | 3806009000 |
| Brand | JW Winco |
| Model | 852-4000-TS |
| Brand | PTI |
| Model | UCP216-50 |
| Brand | FK Bearing |
| Model | JF7 |
| Brand | WEG |
| Model | TDC0-U300S-E09 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | RA88WPK100 |