We never sell your data to third parties
Isostatic M2020TU steel-backed PTFE sleeve bearing, 20mm I.D. x 23mm O.D. x 20mm length. Self-lubricating and maintenance-free for dry running applications. Suitable for pumps, motors, and conveyors.
MODEL M2020TU
This vendor has a minimum order quantity of 14. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 7732863444
$1.28 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 14
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bearing Material
Steel-Backed PTFE Lined
Bore
20 mm
Maximum Pressure
36250 psi
Maximum PV Rating
102000 psi/sq-ft/min
Maximum Velocity
1900 sfpm
O.D.
23 mm
Temperature Rating
-328 to 536 deg F
Type
Round Bore
Width
20 mm
Isostatic TU Sleeve Bearings
- Standard stock products
- Self-lubricating dry sliding bearing
- A steel-backed composite material comprised of:
- Low carbon steel backing allows for extremely high load capacity - thickness. 50 – 2. 7 mm
- Sintered bronze offers optimal heat dispersion – thickness. 20 -. 35 mm
- PTFE – lead sliding surface creates a low friction coefficient and allows for a wide temperature range – thickness. 02 mm
- Can be used where many liquid lubricants fail; also performs well with lubrication
- Ideal for heavy loads at moderate speeds or light loads at high speeds – max Pv 102, 000, P-Load 36, 250, V-SFM-1, 900
- Effective in temperature range of -328°F to +536°F
- Standard tolerances vary by size. See items for specific tolerances
- A lead free version is available on a made-to-order basis
- REACH, DFARS compliant
Specifications
| Detailed Description | 20 MM I. D. x 23 MM O. D. x 20 MM Length, TU, Steel Back, PTFE & Pb Lined Composite, Sleeve Bearing, Metric |
|---|---|
| Catalog Number | M2020TU |
| Interchange # | 2020DU MB2020DU PAP 2020 P10 |
| Unit of Measure | Each |
| Material | Steel-Backed PTFE Lined |
| Material Standard | Steel-Backed PTFE Lined |
| Avg Unit Weight | 0. 0157 lb |
| UPC Code | 00846802068301 |
| Nominal Inner Diameter | 20 mm |
| Nominal Outer Diameter | 23 mm |
| Nominal Length | 20 mm |
| Recommended Shaft Size | 19. 959 to 19. 980 mm |
| Recommended Housing Bore | 23. 000 to 23. 021 mm |
| Overall Length Tolerance | ±. 25 mm |
| Load - P Max Value | 36, 250 lb/in² |
| Speed - V Max Value | 1, 900 ft²/min |
| Load at Speed - PV Max Value (P. S. I. / S. F. M. ) | 102, 000 |
SKU: 1382499
Sleeve for my gates
I got my sleeves, and they are working as intended for my gates.
Read moreSKU: 1384817
Owner/manager
We have purchased your Isostatic bronze items for 3-4 years. We install them in machines we manufacture. We have never had any problems with them and our customers also like them. MRO Supply is very competitively priced and that is why we continue to order them from MRO Supply. Great rating for both Isostatic items & MRO Supply.
Read moreHow do I choose the right type of bearing for my application?
Start with the load and how it’s applied. You need to know if you’re dealing with radial loads, axial loads, or a mix of both. Then look at speed, operating environment, and space constraints. For example, ball bearings are great for high speed and lighter loads, while roller bearings handle heavier loads but usually at lower speeds. If there’s contamination, moisture, or heat involved, you may need sealed bearings or specific materials. In most cases, the right choice comes down to matching load type, speed, and environment to the bearing design.
SKU: 1382499
Sleeve for my gates
I got my sleeves, and they are working as intended for my gates.
Read moreSKU: 1384817
Owner/manager
We have purchased your Isostatic bronze items for 3-4 years. We install them in machines we manufacture. We have never had any problems with them and our customers also like them. MRO Supply is very competitively priced and that is why we continue to order them from MRO Supply. Great rating for both Isostatic items & MRO Supply.
Read more