JR25X30X20
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Koyo JR25X30X20 is a solid race inner ring for needle roller bearings with a 25 mm inner diameter, 30 mm outer diameter, and 20 mm width. This precision-ground inner race provides a hardened raceway for needle roller assemblies in industrial gearboxes and machinery.
MODEL JR25X30X20
BRAND
each
UPC
Prices are subject to change
Select Quantity
GET A QUOTE
Bearing Modification Services
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bearing Material
High Carbon Chrome Steel
Bearing Type
Needle Roller Bearings
Fillet Radius
0.3 mm
Finish
Polished Chrome
Inside Diameter
25 mm
Lubricant
Rust Preventative
Material
Steel
O.D.
30 mm
Outer Diameter Type
Straight
Overall Width
20 mm