JR45X50X25
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Koyo JR45X50X25 solid race inner ring for needle roller bearings. Features a 45 mm inner diameter, 50 mm outer diameter, and 25 mm width. Precision-ground raceway for use with drawn cup or machined ring needle roller bearings in industrial gearboxes and transmission applications.
MODEL JR45X50X25
Returnable: See conditions
Bearing Material
High Carbon Chrome Steel
Bearing Type
Needle Roller Bearings
Fillet Radius
0.6 mm
Finish
Polished Chrome
Inside Diameter
45 mm
Lubricant
Rust Preventative
Material
Steel
O.D.
50 mm
Outer Diameter Type
Straight
Overall Width
25 mm