JR6X9X16
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Koyo JR6X9X16 solid race inner ring for needle roller bearings. Features a 6 mm bore, 9 mm outer diameter, and 16 mm width. Precision-ground raceway for use with drawn cup or machined ring needle roller bearings in compact industrial applications.
MODEL JR6X9X16
BRAND
each
UPC
Prices are subject to change
Select Quantity
GET A QUOTE
Bearing Modification Services
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bearing Design
Removable Inner Ring Straight
I.D.
6 mm
O.D.
9 mm
Oil Hole
w/o Oil Hole
Precision Ground
Yes
Width
16 mm