JR70X80X25
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Koyo JR70X80X25 is a solid race inner ring for needle roller bearings with a 70 mm bore, 80 mm outer diameter, and 25 mm width. This precision-ground inner race provides a hardened raceway for needle roller assemblies in industrial gearboxes and machinery.
MODEL JR70X80X25
BRAND
each
UPC
Prices are subject to change
Select Quantity
GET A QUOTE
Bearing Modification Services
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bearing Design
Removable Inner Ring Straight
I.D.
70 mm
O.D.
80 mm
Oil Hole
w/o Oil Hole
Precision Ground
Yes
Width
25 mm
  • Made from premium high carbon high chromium steel
  • May also be used as a wear bushing
SKU: 1496449
Admin assistance
good product!
Read more
SKU: 1496596
Koyo roller bearing inner ring
Good product.
Read more
Great service
great items at great price
How do I choose the right type of bearing for my application?
Recently Viewed
#2938868
MagPowr LGBB24A115S2 BRK GLBL SZ B FAN THRU SH
Brand MagPowr
Model LGBB24A115S2
Click for 10% off
#6570321
Consolidated Bearings KG-140 XPO THIN SECTION BALL BEARING
Brand Consolidated Bearings
Model KG-140 XPO
MagPowr HEB2503LF014 HEB-250 Pneumatic Brake
Brand MagPowr
Model HEB2503LF014
Click for 10% off
MagPowr HEB2502LF018 HEB-250 Pneumatic Brake
Model HEB2502LF018
Click for 10% off