K14X20X12
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Koyo K14X20X12 needle roller cage assembly with 14 mm bore, 20 mm outside diameter, and 12 mm width. This caged needle roller assembly is designed for use in applications requiring high load capacity in a compact radial space, such as automotive transmissions and industrial gearboxes.
MODEL K14X20X12
BRAND
each
UPC
Prices are subject to change
Select Quantity
GET A QUOTE
Bearing Modification Services
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bearing Design
Cage & Roller Assembly
Housing Bore [MAX]
0.7882 in
Housing Bore [MIN]
0.7877 in
I.D.
14 mm
Limiting Speed - Oil
34000 rpm
O.D.
20 mm
Oil Hole
w/o Oil Hole
Precision Ground
Yes
Self Aligning
No
Width
12 mm