K32X38X26H
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Koyo K32X38X26H needle roller cage assembly with 32 mm bore, 38 mm outer diameter, and 26 mm width. This cage assembly is designed for use in applications requiring high load capacity in a compact radial space, such as automotive transmissions and industrial gearboxes.
MODEL K32X38X26H
BRAND
each
UPC
Prices are subject to change
Select Quantity
GET A QUOTE
Bearing Modification Services
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bearing Design
Cage & Roller Assembly
I.D.
32 mm
O.D.
38 mm
Oil Hole
w/o Oil Hole
Precision Ground
Yes
Self Aligning
No
Width
26 mm
  • Best used for applications that require maximum radial load capacity and a thin cross section
  • Most sizes use a hardened steel cage (no callout)
  • A polymer cage (TN in suffix) is used on our smallest metric sizes (4-8mm bore)
  • The housing bore and shaft must be hardened and machined
SKU: 1496449
Admin assistance
good product!
Read more
SKU: 1493895
Great service
great items at great price
Read more
Koyo roller bearing inner ring
Good product.
How do I choose the right type of bearing for my application?
Recently Viewed
#6493536
Contrinex YBB-14K4-0500-G012
Brand Contrinex Sensors
Model YBB-14K4-0500-G012
Free shipping
#2939353
MagPowr HEB2502KVFP28 HEB-250 PNEUMATIC BRAKE
Brand MagPowr
Model HEB2502KVFP28
Click for 10% off