INA ZKLF401002RS2AP Ball screw support bearing
MODEL ZKLF401002RS2AP
Prices are subject to change
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
I.D.
1.575
O.D.
3.937
Specifications
| d | 40 mm | Tolerance: -0,005 |
|---|---|---|
| D | 100 mm | Tolerance: -0,010 |
| B | 68 mm | Tolerance: -0,50 |
| M6 | Threaded connector for lubrication | |
| 60 ° | Contact angle | |
| 1) | Extraction slot | |
| b | 3 mm | |
| D a max | 67 mm | |
| d 1 | 58 mm | |
| d 2 | 8,8 mm | |
| d a min | 50 mm | |
| I | 59 mm | |
| J | 80 mm | |
| r 1 min | 0,6 mm | |
| r min | 0,3 mm | |
| t | 8 X 45° | Pitch t Quantity X t |
| m | 2,92 kg | Mass |
|---|---|---|
| C a | 70000 N | Basic dynamic load rating, axial |
| C 0a | 202000 N | Basic static load rating, axial |
| n G Fett | 1800 1/min | Limiting speed for grease lubrication |
| M RL | 1,05 Nm | Bearing frictional torque |
| c aL | 1750 N/µm | Axial rigidity |
| c kL | 1200 Nm/mrad | Tilting rigidity |
| M m | 4,52 kg x cm^2 | Mass moment of inertia for rotating inner ring |
| 7 | Quantity of fixing screws to DIN 912-10. 9Screws not included in delivery. | |
| ZMA40/62 | Designation of recommended INA locknut | |
| AM40 | Designation of recommended INA locknut | |
| Locknuts not included in delivery. | ||
| M A | 55 Nm | Tightening torque Only valid in conjunction with INA precision locknuts |