We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
McGill Bearing SB 22308 W33 Spherol Radial Spherical Roller Bearing, Single Row Spherical Rollers, 52100 Bearing Steel, Straight Bore, C0, Unsealed Spherol Radial Spherical Roller Bearing, Single Row Spherical Rollers, 52100 Bearing Steel, Straight Bore, C0, Unsealed
MODEL SB 22308 W33
This product has a minimum order quantity of (5 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$456.53 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(5 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Angular Misalignment
3°
Bore Size (mm)
40
Dynamic Load Rating (kN)
114.7
Finish/Coating
Uncoated
Housing & Shaft Fillet (in)
0.059
Material
52100 Bearing Steel
Misalignment
Yes
Number of Rows
1
Operating Temperature Range (F)
-30 to 300 °F
Overall Width (mm)
33
Platform
SPHERE-ROL
Precision Rating
P0
ISO 15-2008
Rolling Element
Spherical Roller
Series
22300
Speed [Max] Grease (RPM)
2625
W33 Groove Width (in)
0.22
Width
2.5
Regal Beloit Mcgill&Reg; SB 22308 W33
UPC: 726166009335 | UNSPSC: 31171560 | GTIN:
Bearings > Roller Bearings > Spherical Roller Bearings
McGill SPHERE-ROL Unmounted Spherical Roller Bearing, Series: 22300, 1.5748 in Bore Dia, 3.5433 in Outside Dia, 1 Row, 1.2992 in W, Double Standard Seal Closure, 25600 lb Dynamic/25100 lb Static, 52100 Steel Bearing, Steel Cage, 5250 rpm Maximum, -30 to 300 deg F
Features:
- Longer fatigue life
- Higher operating temperature
- Improved corrosion resistance
- Reduced vibration
- Better fit
- Easier installation
- Improved reliability
- Misalignment capability
- Annular lubrication groove and holes
- Inner ring raceway flanges
- Standard radial internal clearance
- Standard lubrication
- NYLAPLATE seal on both sides
- Cylindrical outside ring
Specs:
| Cage Material | Steel |
|---|---|
| Bearing Material | 52100 Steel |
| Temperature Rating | -30 to 300 deg F |
| Load Capacity | 25600 lb Dynamic/25100 lb Static |
| Closure Type | Double Standard Seal |
| Bore Diameter | 1.5748 in |
| Outside Diameter | 3.5433 in |
| Number of Rows | 1 |
| Maximum Speed | 5250 rpm |
| Width | 1.2992 in |
| Series | 22300 |
Packaging:
| Length | 4.06 in |
|---|---|
| Width | 2.5 in |
| Height | 4.16 in |
Certifications/Standards:
AS9100 | Nadcap Certified
SKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read more| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-581244 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 36-8MX36-6FS6 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-440935 |
| Brand | Timken |
| Model | JRM58049-90UBR |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-581759 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-846748 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-872361 |
SKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read more