We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The McGill SB 22312K W33 is a 60 mm bore SPHERE-ROL single-row spherical roller bearing with a 1:12 tapered bore for adapter-sleeve mounting. Built from 52100 bearing steel with C0 normal internal clearance and an annular lube groove with three lubrication holes. Self-aligns under static and dynamic shaft misalignment for heavy-duty industrial gearboxes and conveyor head shafts.
MODEL SB 22312K W33
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$502.01 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Angular Misalignment
3°
Dynamic Load Rating (kN)
245.1
Finish/Coating
Uncoated
Height
5.75
Housing & Shaft Fillet (in)
0.079
Length
5.69
Maximum Operating Temperature (F)
300
Misalignment
Yes
Number of Rows
1
Overall Width (in)
1.811
Overall Width (mm)
46
Precision Rating
P0
ISO 15-2008
Speed [Max] Grease (RPM)
1750
W33 Groove Width (in)
0.33
Regal Beloit Mcgill&Reg; SB 22312K W33
UPC: 726166010683 | UNSPSC: 31171560 | GTIN:
Bearings > Roller Bearings > Spherical Roller Bearings
McGill SPHERE-ROL Unmounted Spherical Roller Bearing, Series: 22300, 2.3622 in Bore Dia, 5.1181 in Outside Dia, 1 Row, 1.811 in W, Double Standard Seal Closure, 54700 lb Dynamic/57500 lb Static, 52100 Steel Bearing, Steel Cage, 3500 rpm Maximum, -30 to 300 deg F
Features:
- Longer fatigue life
- Higher operating temperature
- Improved corrosion resistance
- Reduced vibration
- Better fit
- Easier installation
- Improved reliability
- Misalignment capability
- Annular lubrication groove and holes
- Inner ring raceway flanges
- Standard radial internal clearance
- Standard lubrication
- NYLAPLATE seal on both sides
- Cylindrical outside ring
Specs:
| Cage Material | Steel |
|---|---|
| Bearing Material | 52100 Steel |
| Temperature Rating | -30 to 300 deg F |
| Load Capacity | 54700 lb Dynamic/57500 lb Static |
| Closure Type | Double Standard Seal |
| Bore Diameter | 2.3622 in |
| Outside Diameter | 5.1181 in |
| Number of Rows | 1 |
| Maximum Speed | 3500 rpm |
| Width | 1.811 in |
| Series | 22300 |
Packaging:
| Length | 5.69 in |
|---|---|
| Width | 2.13 in |
| Height | 5.75 in |
Certifications/Standards:
AS9100 | Nadcap Certified
SKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read moreSKU: 2249374
Great!
Got the bearing i needed at a fraction of the price with free shipping and quick delivery. I will definitely order the rest of my bearings from MRO
Read moreHow do I choose the right type of bearing for my application?
Start with the load and how it’s applied. You need to know if you’re dealing with radial loads, axial loads, or a mix of both. Then look at speed, operating environment, and space constraints. For example, ball bearings are great for high speed and lighter loads, while roller bearings handle heavier loads but usually at lower speeds. If there’s contamination, moisture, or heat involved, you may need sealed bearings or specific materials. In most cases, the right choice comes down to matching load type, speed, and environment to the bearing design.
| Brand | Contrinex Sensors |
| Model | DW-AD-519-M18-320 |
SKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read moreSKU: 2249374
Great!
Got the bearing i needed at a fraction of the price with free shipping and quick delivery. I will definitely order the rest of my bearings from MRO
Read more