We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
McGill Bearing MCF 19 X 19mm Roller Diameter, Standard Stud, Bearing Steel with Black Oxide Finish, Unsealed, Screwdriver Slot, CAMROL Stud Type Cylindrical Metric Cam Follower 19mm Roller Diameter, Standard Stud, Bearing Steel with Black Oxide Finish, Unsealed, Screwdriver Slot, CAMROL Stud Type Cylindrical Metric Cam Follower
MODEL MCF 19 X
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$353.60 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ability to Relubricate
Yes
Clamping Torque (Nm)
8
Dynamic Load Rating (lb)
1500
Dynamic Track Roller Load Rating (N)
6670
Height
1.38
Hex/Slot
Screwdriver Slot
Length
1.65
Lubrication Hole Location
Stud side
Material
Bearing Steel, Black Oxide Finish
Platform
CAMROL
Reamed Hole (mm)
4
Roller Width (mm)
11
Rolling Element
Needle Roller - Full Complement
Static Track Roller Load Rating
5100
Stud Diameter (mm)
8
Threads
M8x1.25
Tolerance Class
P0 Equivalent
Regal Beloit Mcgill&Reg; MCF 19 X
UPC: 726166015039 | UNSPSC: 26101708 | GTIN:
Bearings > Cam Follower & Yoke Rollers > Crowned/Flat Follower & Track Runners
McGill CAMROL Cam Follower, Cylindrical OD, Series: MCF, 19 mm Roller Diameter, 11 mm Roller Width, 8 mm Stud Diameter, 20 mm Stud Length, M8 x 1.25 Thread, 11 mm Thread Length, 6670 N Dynamic/5100 N Static Load, 10500 rpm Maximum, -20 to 250 deg F, Standard Stud, Unsealed Closure, Slotted Head, Chrome Steel Roller, 8620H Steel Stud, Black Oxide
Features:
- Full complement needle roller construction provides high radial load capacity, it also provides improved resistance to shock loading versus caged needle bearing
- It provides improved resistance to shock loading versus caged needle bearing
- A heavy sectioned outer race design to help withstand shock loading of cam follower operation
- Inner studs are induction heat treated in the roller path and flange surfaces
- Our sealed bearing option helps extend bearing life by utilizing a lubrication groove and LUBRI-DISC seals
- Bearings are supplied pre-lubricated with lithium soap thickened grease
- The annular groove in the outer raceway provides a lubrication reservoir which increases the pre-lubricated life of the bearing
- The threads are manufactured to a class 2 tolerance
Specs:
| Stud Material | 8620H Steel |
|---|---|
| Stud Type | Standard |
| Stud Diameter | 8 mm |
| Stud Length | 20 mm |
| Roller Material | Chrome Steel |
| Roller Width | 11 mm |
| Roller Diameter | 19 mm |
| Thread Length | 11 mm |
| Head Type | Slotted |
| Temperature Rating | -20 to 250 deg F |
| Load Capacity | 6670 N Dynamic/5100 N Static |
| Closure Type | Unsealed |
| Thread Size | M8 x 1.25 |
| Finish | Black Oxide |
| Maximum Speed | 10500 rpm |
| Type | Cylindrical OD |
| Series | MCF |
Packaging:
Certifications/Standards:
ABMA Standard
SKU: 2249612
Mcgill bearings
Excellent product, price and service. I will be a repeat customer!
Read moreSKU: 2249612
Mcgill bearings
Excellent product, price and service. I will be a repeat customer!
Read more