We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
McGill Bearing MCF 22 mm Roller Diameter, Standard Stud, Bearing Steel with Black Oxide Finish, Unsealed, Screwdriver Slot, CAMROL Stud Type Crowned Metric Cam Follower 22 mm Roller Diameter, Standard Stud, Bearing Steel with Black Oxide Finish, Unsealed, Screwdriver Slot, CAMROL Stud Type Crowned Metric Cam Follower
MODEL MCF 22
This product has a minimum order quantity of (25 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$125.08 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(25 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ability to Relubricate
Yes
Adjustment
None
Clamping Torque (Nm)
15
Dynamic Radial Rating
1765
Dynamic Track Roller Load Rating (N)
7850
Height
1.6
Hex/Slot
Screwdriver Slot
Length
1.5
Limiting Speed
9000
Lubrication Fitting Size (mm)
4
Minimum Thread Length (in)
12
O.D. Configuration
Crowned
Reamed Hole (mm)
4
Roller Diameter (mm)
22
Static Load Rating
10400
Stud Diameter (mm)
10
Threads
M10x1
Tolerance Class
P0 Equivalent
Regal Beloit Mcgill&Reg; MCF 22
UPC: 726166016401 | UNSPSC: 26101708 | GTIN:
Bearings > Cam Follower & Yoke Rollers > Crowned/Flat Follower & Track Runners
McGill CAMROL Cam Follower, Cylindrical OD, Series: MCF, 22 mm Roller Diameter, 12 mm Roller Width, 10 mm Stud Diameter, 23 mm Stud Length, M10 x 1 Thread, 12 mm Thread Length, 7850 N Dynamic/10400 N Static Load, 9000 rpm Maximum, -20 to 250 deg F, Standard Stud, Sealed Closure, Hex Head, Chrome Steel Roller, 8620H Steel Stud, Black Oxide
Features:
- Full complement needle roller construction provides high radial load capacity, it also provides improved resistance to shock loading versus caged needle bearing
- It provides improved resistance to shock loading versus caged needle bearing
- A heavy sectioned outer race design to help withstand shock loading of cam follower operation
- Inner studs are induction heat treated in the roller path and flange surfaces
- Our sealed bearing option helps extend bearing life by utilizing a lubrication groove and LUBRI-DISC seals
- Bearings are supplied pre-lubricated with lithium soap thickened grease
- The annular groove in the outer raceway provides a lubrication reservoir which increases the pre-lubricated life of the bearing
- The threads are manufactured to a class 2 tolerance
Specs:
| Stud Material | 8620H Steel |
|---|---|
| Stud Type | Standard |
| Stud Diameter | 10 mm |
| Stud Length | 23 mm |
| Roller Material | Chrome Steel |
| Roller Width | 12 mm |
| Roller Diameter | 22 mm |
| Thread Length | 12 mm |
| Head Type | Hex |
| Temperature Rating | -20 to 250 deg F |
| Load Capacity | 7850 N Dynamic/10400 N Static |
| Closure Type | Sealed |
| Thread Size | M10 x 1 |
| Finish | Black Oxide |
| Maximum Speed | 9000 rpm |
| Type | Cylindrical OD |
| Series | MCF |
Packaging:
Certifications/Standards:
ABMA Standard
SKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read moreSKU: 2249374
Great!
Got the bearing i needed at a fraction of the price with free shipping and quick delivery. I will definitely order the rest of my bearings from MRO
Read more| Brand | Remke |
| Model | RSR-9301964-5LR |
| Brand | Timken |
| Model | 18590-90010 |
| Brand | System Plast |
| Model | VG-P813F-100 |
| Brand | Pramet |
| Model | 7977418 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | BB108 |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02147424UL |
| Brand | Linn Gear |
| Model | JX2.625 |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02152687UL |
SKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read moreSKU: 2249374
Great!
Got the bearing i needed at a fraction of the price with free shipping and quick delivery. I will definitely order the rest of my bearings from MRO
Read more