We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
McGill Bearing MCF 62 mm Roller Diameter, Standard Stud, Bearing Steel with Black Oxide Finish, Unsealed, Screwdriver Slot, CAMROL Stud Type Crowned Metric Cam Follower 62 mm Roller Diameter, Standard Stud, Bearing Steel with Black Oxide Finish, Unsealed, Screwdriver Slot, CAMROL Stud Type Crowned Metric Cam Follower
MODEL MCF 62
This product has a minimum order quantity of (25 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$622.86 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(25 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Adjustment
None
Clamping Torque (Nm)
216
Dynamic Radial Rating
8732
Limiting Speed
2100
Lubrication Fitting Size (mm)
8
Material
Bearing Steel, Black Oxide Finish
Minimum Thread Length (in)
25
Platform
CAMROL
Reamed Hole (mm)
8
Roller Diameter (mm)
62
Roller Shape
Crowned
Rolling Element
Needle Roller - Full Complement
Sealing
Unsealed
Series
Metric CAMROL
Static Load Rating
65400
Stud Diameter (mm)
24
Stud Type
Standard Stud
Width
2.64
Regal Beloit Mcgill&Reg; MCF 62
UPC: 726166025168 | UNSPSC: 26101708 | GTIN:
Bearings > Cam Follower & Yoke Rollers > Crowned/Flat Follower & Track Runners
McGill CAMROL Cam Follower, Crowned OD, Series: MCF, 62 mm Roller Diameter, 29 mm Roller Width, 24 mm Stud Diameter, 49.5 mm Stud Length, M24 x 1.5 Thread, 25 mm Thread Length, 38840 N Dynamic/65400 N Static Load, 2100 rpm Maximum, -20 to 250 deg F, Standard Stud, Sealed Closure, Hex Head, Chrome Steel Roller, 8620H Steel Stud, Black Oxide
Features:
- Full complement needle roller construction provides high radial load capacity, it also provides improved resistance to shock loading versus caged needle bearing
- It provides improved resistance to shock loading versus caged needle bearing
- A heavy sectioned outer race design to help withstand shock loading of cam follower operation
- Inner studs are induction heat treated in the roller path and flange surfaces
- Our sealed bearing option helps extend bearing life by utilizing a lubrication groove and LUBRI-DISC seals
- Bearings are supplied pre-lubricated with lithium soap thickened grease
- The annular groove in the outer raceway provides a lubrication reservoir which increases the pre-lubricated life of the bearing
- The threads are manufactured to a class 2 tolerance
Specs:
| Stud Material | 8620H Steel |
|---|---|
| Stud Type | Standard |
| Stud Diameter | 24 mm |
| Stud Length | 49.5 mm |
| Roller Material | Chrome Steel |
| Roller Width | 29 mm |
| Roller Diameter | 62 mm |
| Thread Length | 25 mm |
| Head Type | Hex |
| Temperature Rating | -20 to 250 deg F |
| Load Capacity | 38840 N Dynamic/65400 N Static |
| Closure Type | Sealed |
| Thread Size | M24 x 1.5 |
| Finish | Black Oxide |
| Maximum Speed | 2100 rpm |
| Type | Crowned OD |
| Series | MCF |
Packaging:
Certifications/Standards:
ABMA Standard
SKU: 2249612
Mcgill bearings
Excellent product, price and service. I will be a repeat customer!
Read moreSKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read moreSKU: 2249374
Great!
Got the bearing i needed at a fraction of the price with free shipping and quick delivery. I will definitely order the rest of my bearings from MRO
Read more| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | SNAP8200LAL |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | PPA90-18B65-12NPOX |
| Brand | LS Electric |
| Model | 1381012300 |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | AHL1630FO |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | VVA-003 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 100-E205ED11 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 51238 |
| Brand | Timken Belts |
| Model | 5V600 |
SKU: 2249612
Mcgill bearings
Excellent product, price and service. I will be a repeat customer!
Read moreSKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read moreSKU: 2249374
Great!
Got the bearing i needed at a fraction of the price with free shipping and quick delivery. I will definitely order the rest of my bearings from MRO
Read more