We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
McGill Bearing MCFE 52 mm Roller Diameter, Eccentric Stud, Bearing Steel with Black Oxide Finish, Unsealed, Screwdriver Slot, CAMROL Stud Type Crowned Metric Cam Follower 52 mm Roller Diameter, Eccentric Stud, Bearing Steel with Black Oxide Finish, Unsealed, Screwdriver Slot, CAMROL Stud Type Crowned Metric Cam Follower
MODEL MCFE 52
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$1,049.86 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Clamping Torque (Nm)
118
Dynamic Load Rating (lb)
2600
Dynamic Load Rating (N)
30790
Height
2.67
Hex/Slot
Screwdriver Slot
Length
2.16
Limiting Speed
2600
Lubrication Hole Location
Stud side
Minimum Thread Length (in)
21
Reamed Hole (mm)
8
Roller Shape
Crowned
Roller Width (mm)
24
Sealing
Unsealed
Static Load Rating
46700
Stud Diameter (mm)
20
Threads
M20x1.5
Regal Beloit Mcgill&Reg; MCFE 52
UPC: 726166023942 | UNSPSC: 26101708 | GTIN:
Bearings > Cam Follower & Yoke Rollers > Crowned/Flat Follower & Track Runners
McGill CAMROL Cam Follower, Crowned OD, Series: MCFE, 52 mm Roller Diameter, 24 mm Roller Width, 20 mm Stud Diameter, 40.5 mm Stud Length, M20 x 1.5 Thread, 21 mm Thread Length, 25690 N Dynamic/46700 N Static Load, 2600 rpm Maximum, -20 to 250 deg F, Eccentric Stud, Sealed Closure, Hex Head, Chrome Steel Roller, 8620H Steel Stud, Black Oxide
Features:
- Full complement needle roller construction provides high radial load capacity, it also provides improved resistance to shock loading versus caged needle bearing
- It provides improved resistance to shock loading versus caged needle bearing
- A heavy sectioned outer race design to help withstand shock loading of cam follower operation
- Inner studs are induction heat treated in the roller path and flange surfaces
- Our sealed bearing option helps extend bearing life by utilizing a lubrication groove and LUBRI-DISC seals
- Bearings are supplied pre-lubricated with lithium soap thickened grease
- The annular groove in the outer raceway provides a lubrication reservoir which increases the pre-lubricated life of the bearing
- The threads are manufactured to a class 2 tolerance
Specs:
| Stud Material | 8620H Steel |
|---|---|
| Stud Type | Eccentric |
| Stud Diameter | 20 mm |
| Stud Length | 40.5 mm |
| Roller Material | Chrome Steel |
| Roller Width | 24 mm |
| Roller Diameter | 52 mm |
| Thread Length | 21 mm |
| Head Type | Hex |
| Temperature Rating | -20 to 250 deg F |
| Load Capacity | 25690 N Dynamic/46700 N Static |
| Closure Type | Sealed |
| Thread Size | M20 x 1.5 |
| Finish | Black Oxide |
| Maximum Speed | 2600 rpm |
| Type | Crowned OD |
| Series | MCFE |
Packaging:
Certifications/Standards:
ABMA Standard
| Brand | LS Electric |
| Model | 02155776UL |
| Brand | WEG |
| Model | UVT-UBW250-C03 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | 2GAFBFFCVRNK |