We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
McGill Bearing MCFR 52 BX 52mm Roller Diameter, Standard Stud, Bearing Steel with Black Oxide Finish, Unsealed, Hex Hole, CAMROL Stud Type Cylindrical Metric Cam Follower 52mm Roller Diameter, Standard Stud, Bearing Steel with Black Oxide Finish, Unsealed, Hex Hole, CAMROL Stud Type Cylindrical Metric Cam Follower
MODEL MCFR 52 BX
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$822.37 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ability to Relubricate
Yes
Dynamic Load Rating (N)
21280
Hex/Slot
Hex Hole
Overall Length (mm)
66
Roller Diameter (mm)
52
Series
Metric CAMROL
Stud Length (mm)
40.5
Threads
M20x1.5
Tolerance Class
P0 Equivalent
Width
2.21
Regal Beloit Mcgill&Reg; MCFR 52 BX
UPC: 726166024475 | UNSPSC: 26101708 | GTIN:
Bearings > Cam Follower & Yoke Rollers > Crowned/Flat Follower & Track Runners
McGill CAMROL Cam Follower, Cylindrical OD, Series: MCFR, 52 mm Roller Diameter, 24 mm Roller Width, 20 mm Stud Diameter, 40.5 mm Stud Length, M20 x 1.5 Thread, 21 mm Thread Length, 17750 N Dynamic/29800 N Static Load, 3900 rpm Maximum, -20 to 250 deg F, Standard Stud, Unsealed Closure, Hex Head, Chrome Steel Roller, 8620H Steel Stud, Black Oxide
Features:
- Full complement needle roller construction provides high radial load capacity, it also provides improved resistance to shock loading versus caged needle bearing
- It provides improved resistance to shock loading versus caged needle bearing
- A heavy sectioned outer race design to help withstand shock loading of cam follower operation
- Inner studs are induction heat treated in the roller path and flange surfaces
- Our sealed bearing option helps extend bearing life by utilizing a lubrication groove and LUBRI-DISC seals
- Bearings are supplied pre-lubricated with lithium soap thickened grease
- The annular groove in the outer raceway provides a lubrication reservoir which increases the pre-lubricated life of the bearing
- The threads are manufactured to a class 2 tolerance
Specs:
| Stud Material | 8620H Steel |
|---|---|
| Stud Type | Standard |
| Stud Diameter | 20 mm |
| Stud Length | 40.5 mm |
| Roller Material | Chrome Steel |
| Roller Width | 24 mm |
| Roller Diameter | 52 mm |
| Thread Length | 21 mm |
| Head Type | Hex |
| Temperature Rating | -20 to 250 deg F |
| Load Capacity | 17750 N Dynamic/29800 N Static |
| Closure Type | Unsealed |
| Thread Size | M20 x 1.5 |
| Finish | Black Oxide |
| Maximum Speed | 3900 rpm |
| Type | Cylindrical OD |
| Series | MCFR |
Packaging:
Certifications/Standards:
ABMA Standard
SKU: 2249374
Great!
Got the bearing i needed at a fraction of the price with free shipping and quick delivery. I will definitely order the rest of my bearings from MRO
Read moreSKU: 2249612
Mcgill bearings
Excellent product, price and service. I will be a repeat customer!
Read moreSKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read more| Brand | Timken Belts |
| Model | C136R |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 32218 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 2715-B10CA |
| Brand | SMC |
| Model | IS10E-20-N02-6LP-D |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | CDLED6WD-20W-50D950-S |
SKU: 2249374
Great!
Got the bearing i needed at a fraction of the price with free shipping and quick delivery. I will definitely order the rest of my bearings from MRO
Read moreSKU: 2249612
Mcgill bearings
Excellent product, price and service. I will be a repeat customer!
Read moreSKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read more